Enerji kaynaklarının veri zarflama yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of energy resources with data envelopment analysis
- Tez No: 411520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN ELDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyadaki nüfus artışı, sanayileşme ve şehirleşme ile birlikte küreselleşme sonucu artan ticaret ve üretim imkânlarına bağlı olarak doğal kaynaklara ve enerjiye olan talep giderek artmaktadır. Günümüzde enerji tüketiminin hızla artmasına paralel olarak alışılagelen enerji kaynaklarının yakın bir gelecekte tükeneceği bilimsel bulgularla ispatlanmış bir gerçektir. Ancak bu talebi karşılamak için her geçen gün enerji santralleri planlaması da yapılmaktadır. Bu çalışmada; kurulabilecek aday santraller için gerekli yatırımlarının etkinliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Planning efficiency analysis for determining candidate plants in Turkey is expected and thus creating the infrastructure of decision-making with offering efficiency analysis report will be constituted. Data envolepment analysis in this case is selected as one of the multiple input-multiple output decision making systems and has helped for comparison of the costs of the candidates.