Mikrobiyal yakıt hücrelerinde verimi arttırmak amacıyla yeni elektrot ve membranların tasarlanması
Designing of new membrane and electrodes for improving efficiency in microbial fuel cell
  1. Tez No: 411521
  2. Yazar: İSMAİL AĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM IŞILDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Enerji, Bioengineering, Energy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde teknoloji artık hayatımızın içerisinde her zaman yer almaktadır. Bunun sonucunda teknolojik altyapı ve donanımları kullanmak için gereken toplam enerji de artmıştır. Artan enerji ihtiyacını karşılamak için yeni çözümlere ihtiyaç vardır. Mikrobiyal yakıt hücreleri veya mikrobiyal yakıt pilleri (MYP) mikroorganizmaların gerçekleştirdiği biyoreaksiyonları kullanarak elektrik akımı üreten cihazlardır. Mikrobiyal yakıt pilleri, biyokütleden elektrik enerjisi üretilmesinde yepyeni yaklaşımlar getirmektedir. MYP'lerin sahip olduğu kullanım imkanları çok farklı amaçlar için yeniden tasarlamalarını sağlamıştır. Ancak gerçek hayatta uygulanma örnekleri çok azdır bunun önde gelen nedeni ise yüksek malzeme maliyetleridir. Bu maliyetlerinden büyük bir kısmını elektrot ve membranlar oluşturmaktadır. Membranlar proton aktarımını sağlayan malzemelerden üretilmektedir. Elektrotlar ise bakterilerin tutunmasına uygun bir yapıda olmalıdır. Çalışmamızda çok düşük maliyetler ile elde edilen membran ve elektrotlar kullanılmıştır. Bu elektrot ve membranların sağladığı verim katkısı incelenmiştir. Buna göre MYP'lerde kullanılan ve mevcut pahalı malzemelere alternatif olabilecek malzemelerin tasarlanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays technology is in our life almost always. As a result of this, for answering energy demands of these technological resources and devices, the total requirement energy is increased. We need new alternative energy production options for meet energy demand. Microbial fuel cell is one of new option for production electricity from biomass. A microbial fuel cell (MFC) is a device that generates electrical energy by the bioreaction of microorganisms. MFCs are re-designed for a lot different purposes owing to their wide utilizing ability. But real world MFC application examples are still a little due to material costs. High material costs are mainly provided by electrode and membranes. Membranes are producted with proton transferring materials. Electrodes have to suitable for bacterial film forming. In this work we used new materials to design new electrode and membrane with very little costs. We also investigated their effects on the efficiency. As a result of our work, we can say its possible to design new and cheap materials alternative to existing materials in microbial fuel cell.