Makrosiklik eter ve türevlerinin sentezi, karakterizasyonu, iyon geçirgenliği ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization, ion transfer and biological activity investigation of macrocyclic ethers and their derivatives
  1. Tez No: 411522
  2. Yazar: ZAFER SÖYLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TÜLÜ, PROF. DR. NAZ MOHAMMED ATABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Okza grubu içeren ve orto pozisyonda hidroksit fonksiyonel grubu barındıran 6 farklı Schiff bazı (d1-d6) sentezi ile bu bileşiklerin indirgenmesi sonucu aza-okza grubu içeren 6 farklı diaminli (e1-e6) bileşiklerin sentezi gerçekleşmiştir. Ayrıca aza-okza içeren 2 farklı diaminli bileşiklerin sentezi ve bu bileşiklerin 2 farklı asitklorürle (isoftaloil klorür ve piridin-2,6-dikarbonil diklorür) seyreltik ortamda (CH2CI2), [1 + 1] kondenzasyon reaksiyonuyla yeni 12-üyeli halkalı amitlerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapısal özellikleri Kütle, FT-IR, 1H, 13C NMR spektroskopileri ile incelenmiştir. Dört tane farklı makrosiklik amitin (M1-M4) antimikrobiyal ve antifungal aktiviteleri minimum inhibitor konsantrasyonu (MIC) seyreltme yöntemiyle bazı bakteri ve maya kültürlerine karşı uygulanarak incelenmiştir. Sonuçlar bazı bilinen ticari antibiyotik ve antifungi ajanlarla karşılaştırıldı. Ayrıca makrosiklik amit (M1) bileşiğinin Na+ ve K+ iyonlarına karşı geçirgenliği araştırıldı.
Özet (Çeviri)
The synthesis of 6 new oxa containing schiff bases (d1-d6) from corresponding dialdehydes (c1-c6) and their 6 new diamine anologous (e1-e6) via the reduction by using NaBH4 were synthesized. Moreover, The synthesis of two different types of aza-oxa containing diamine ligands (L1–L2) and under dilution conditions [1 + 1] condensation reaction of these compounds with two varieties of acid chloride (pyridine-2,6-dicarbonyl dichloride or isophthaloyl chloride) were performed to synthesize new 12-membered macrocyclic amides (M1-M4). The structural feature of the compounds were studied by Mass, FT-IR, 1H and 13C NMR spectroscopies. The antimicrobial and antifungal activities of four cyclic amide (M1–M4) were analyzed by using the minimal inhibitory concentration (MIC) dilution method, against several bacteria and yeast cultures. Results are compared with commercial antibiotics and antifungal agents. Besides, permeability of cyclic amide (M1) against to Na+ and K+ ions were investigated.