İklim değişikliğinin su kaynaklarına etkisi
Climate change impacts on water resources
  1. Tez No: 411527
  2. Yazar: AHMET ADİLLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEDA ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giderek artan nüfus ve artan nüfusun ihtiyaçlarıyla doğru orantılı olarak artan endüstriyel faaliyetler mevcut doğal kaynakların pek çoğunu tehlikeye atmaktadır. Söz konusu mevcut kaynaklardan belki de en önemlisi dünyanın biyolojik çeşitliliğinin bağlı olduğu ve günümüzde insan faaliyetleri sonucunda gerçekleşen iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine maruz kalan su kaynaklarıdır. Bu çalışmada, iklim değişikliğinin İzmit Körfezi'ndeki etkilerini incelemek ve gelecek yıllardaki etkileri tahmin etmek amacıyla İzmit Körfezi deniz suyu seviyesindeki değişim, MIKE 3 adlı hidrodinamik modelle gerçekleştirilen modelleme çalışmaları elde edilmiştir. Bu maksatla, bölgeye ait meteorolojik ve hidrolojik veriler, ilk aşama olarak“CLIMB”akronimli Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Araştırma Projesi kapsamında farklı çalışma grupları tarafından 1950-2100 yılları arasında bölgesel iklimsel modeller kullanılarak modellenmiştir. Daha sonra 1970-2000 yıllarını kapsayan referans dönemi ve 2040-2070 yıllarını kapsayan gelecek dönemi için bölgesel iklim modellerinin sonuçları kullanılarak hidrolojik olarak modellenmiştir. İlk aşamada elde edilen bu veriler, ikinci aşamada referans kabul edilerek referans dönemi ve gelecek dönem için körfezin tamamı hidrodinamik olarak modellenmiştir. Elde edilen sonuçlar, körfezde seçilen 7 farklı noktada karşılaştırılarak verilmiştir. Yapılan değerlendirmede, deniz suyu seviyesi salınımının körfezin dış kısmından iç kısmına doğru arttığı, ayrıca salınımın gelecek dönem için referans değerlerden daha yüksek olduğu ve deniz suyu seviyesinde maksimum 0,6 metrelik bir artış olabileceği tahminine varılmış. Söz konusu etkilerin İzmit Körfezi ve Kocaeli ili üzerine doğurabileceği olası ekolojik, beşeri ve ticari sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gradual increase in world's population and industrial activities increasing linearly with the needs of the population jeopardize the natural resources. Probably the most important one of all the existing sources is water resources which are the basis for biodiversity and exposed to the adverse effects of climate change. In this study, sea level changes in the Izmit Bay was modeled, using a hydrodynamic model named MIKE 3 Model, in order to investigate current and future climate change effects on the Izmit bay. For this purpose, the collected meteorological and hydrological data was modeled using regional climate models by different groups working under a research project named CLIMB within the EU 7th Framework Programme between 1950 and 2100, as a first step. Following this, the catchment was modelled hydrologically, for two different periods, namely the reference (1970-2000) and the future (2040-2070) periods using the meteorological results of the regional climate models. As a second step, the Izmit Bay was re-modeled hydrodynamically using the data which was obtained in the first stage for the reference and future periods. The comparative results of seven points selected in the Bay are presented in this thesis. In conclusion, it was found out that the sea level changes were higher in the inner part of the Bay compared to the outer sections of the Bay. In addition, the variations were found to be higher for the future period compared to the reference period and the maximum sea level rise is going to be 0.6 m. Potential ecological, socio and commercial risks that might be encountered in future in this region was also discussed.