E-devlet web sitelerinin kullanılabilirlik yönünden standartlara ve rehberlere göre değerlendirilmesi
Evaluation of e-government web sites regarding their usability, according to the standards and guidelines
- Tez No: 411526
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KALIPSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kamu kurumları sağladıkları hizmetleri bilgi ve iletişim teknolojileri ile vatandaşa sunarak etkinliğini artırmakta, tasarruf sağlamakta ve hizmet kalitesini artırmayı amaçlamaktadırlar. Kamu kurumlarının e-devlet hizmetlerinin amacına ulaşmasında, hizmetlerin vatandaşlar tarafından kullanılabilir olması önemli bir ölçüttür. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki e-devlet web sitelerinin, önemli bir kalite faktörü olan kullanılabilirlik açısından kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesine yönelik bir mekanizmanın geliştirilmesini sağlamaktır. Bu amaçla web sitelerinin kullanılabilirliği için hazırlanmış ulusal ve uluslararası rehberler analiz edilerek e-devlet web sitelerinin çeşitli kategoriler altında kullanılabilirliğinin değerlendirilmesini sağlayacak bir kullanılabilirlik değerlendirme kural seti hazırlanmıştır. Hazırlanan kural seti doğrultusunda web sitelerinin değerlendirilmesini sağlayacak bir Kullanılabilirlik Değerlendirme Aracı geliştirilmiştir. Geliştirilen araçla 6 e-devlet web sitesi 3 farklı kullanıcı tarafından değerlendirilmiş ve sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
By using the information and communication technology in providing their services to citizens, public institutions aim to gain effectiveness, to save money and to improve the quality of their services. In attaining these objectives of public institutions` e-government services, their usability by citizens is an important criteria. The purpose of this study is to develop a mechanism for evaluating the e-government web sites in Turkey, regarding their usability, which is an important quality factor. By analyzing the national and international guidelines, a usability evaluation rule set is prepared which enables to evaluate e-government web-sites under various categories. In accordance with this evaluation rules set, a usability evaluation tool is implemented. Using this tool, 6 e-government web-sites are evaluated by 3 different users and the results are analyzed.