Aminotiyofen türevi maddelerin sentezi, bu maddelerin imidazolidin-2,4-dion ile diazolanarak kenetlenmesi ve korozyona karşı inhibitör etkinliklerinin incelenmesi
The synthesis of aminothiophene derivative, these compounds were coupled with imidazolidion-2,4-dion and investigation of inhibition against corossion efect
- Tez No: 411586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAKİ ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, 4-metilsiklohekzanon, N-etoksikarbonil-4-piperidon, N-metil-4-piperidon ve 4-fenilsiklohekzanon bileşiklerinden çıkılarak Gewald yöntemi ile aminotiyofen grubu içeren bileşikler sentezlendi. Sentezlenmiş olan bu amin bileşiklerin diazonyum tuzları hazırlandı. Bu diazonyum tuzları, imidazolidin-2,4-dion bileşiği ile kenetlendi. Elde edilen bu bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak (FTIR, 1H NMR, 13C NMR ve UV) aydınlatıldı. Kenetlenen bileşiklerin NaCI, NaOH ve H2SO4 içerisinde uygun çözeltileri hazırlanarak korozyon inhibitör etkileri incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, 4-methylcyclohexanone, N-ethoxycarbonyl-4-piperidone, N-methyl-4-piperidone and 4-phenylcyclohexanone compound on the basis of the Gewald method with the aminotiyofen group contains the compounds synthesized. Diazonium salts of the compounds synthesized has created these amines, and then connected with imidazolidine-2,4-dione. Structures of these compounds are lightened spectroscopic using methods (FTIR, 1H NMR, 13C NMR ve UV). Corrosion inhibitor effects were examined of these compounds in NaCI, NaOH, and H2SO4 media.