Rezorsinol ve katekol türevli o,o′- dihidroksiazo boyarmaddelerinin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Resorcinol and catechol differential o, o'-dihydroxyazo investigation of dye synthesis and spectroscopic properties
- Tez No: 411587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL ÖZKINALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada başlangıç maddesi olarak rezorsinol ve katekol; 2-amino-4-metilfenol, 2-aminofenol, 2-amino-4-klorfenol ve 2-amino-4-nitrofenol kullanılarak o,o′-dihidroksiazo boyarmaddeleri ve bunların akriloil türevleri elde edilmiştir. Birinci basamakta anilin türevleri ile rezorsinol ve katekol türevleri etkileştirilmesi sonucu o,o′-dihidroksiazo boyarmaddeleri, ikinci basamakta ise elde edilen bileşiklerin inert atmosferde önce metalik sodyum ve daha sonra akriloil klorür ile etkileştirilmesi sonucu o,o′-dihidroksiazo boyarmaddelerinin akriloil türevleri elde edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, elementel analiz ve IR, UV-Vis, 1H-NMR ve 13C-NMR yöntemleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, corresponding o,o′-dihydroxyazo dyes and their acyloyl derivatives have been synthesised by the coupling of resorcinol and catechol with diazonium salts of the 2-hydroxy-4methyl phenol, 2-aminophenol, 2-amino-4-chloro phenol and 2-amino-4-nitro phenol. In the first step, o,o′-dihydroxyazo dyes have been obtained by the reaction of aniline derivatives with resorcinol and catechol. In the second step, aryloyl derivatives of o,o′-dihydroxyazo dyes have been synthesised by the reaction, dyes with metallic sodium and acyloyl chloride respectively in an inert atmosphere. The spectroscopic characterization of the compound are made by IR, UV-Vis, 1H-NMR and 13C-NMR.