Yüksek hızlı tren uygulamalarında elektrik besleme sistemlerinin incelenmesi
Investigation of electric power systems applications high speed train
- Tez No: 411600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ EMİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Elektrifikasyonun temel gereksinimleri; AC (Alternatif Akım) Elektrikli Sistemlerde Besleme, DC (Doğru Akım) Elektrikli Sistemlerde Besleme, Besleme Planlanması (hem AC hem DC için), bu beslemede kullanılan Transformatörler (AT-Auto Transformatör, BT-Transformatör, Doğru Akım Transformatörleri), Katener Sistemleri'dir. Bu çalışma içinde de Katener Sistemleri'nin projelendirmesi, projelendirme için gereken hesaplar, transformatör merkezleri, bu transformatör merkezlerinin muhafazası, son olarak da besleme sistemi için yapılması gereken testlerden bahsedilecektir. Testler sonucu da elde edilen veriler ve bilgilere göre en ideal Elektrifikasyon Sistem elemanları seçilip, Elektrifikasyon Sistemi kurulmalıdır. Özetle bu çalışma ulaşım ve ulaşım çeşitlerine değinerek, demir yolunun önemi ve avantajlarından bahsedilip, yüksek hızlı trenlerin avantajları ve bunların elektrifikasyonu, elektrifikasyonun temel elemanları ve en uygun Elektrifikasyon Sistemlerinin kurulumu için bize ışık tutacaktır. Bu tezde, uygulaması yapılmış Ankara-Sivas hızlı tren hattının belli bir bölümünün elektrik besleme sistemleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The basic requirements for electrification; AC (Alternating Current) Power in Electric System, DC (Direct Current) Power in Power Systems, Supply Planning (both AC and DC), the transformers used in the feed (AT-Auto Transformer, IT-transformers, DC transformers), Catenary Systems' d. Catenary Systems also in the design of this study calculates the need for configuration, transformer centers, conservation of these substations will be referred to the tests to be done to finally feed system. The tests are based on data and information obtained as a result of selecting the ideal elements Electrification Systems, Electrification Systems must be installed. Summaries referring to this study transportation and transportation varieties informed of the importance and advantages of the railway, high-speed train of the advantages and their electrification, electrification basic elements and shed light on us for the installation of the appropriate Electrification Systems. In this thesis, the application of the Ankara-Sivas made a certain part of the electricity supply system of high-speed rail line will be examined.