Pınarbaşı (Kayseri) yöresi kromit yatakları
Chromite deposits of Pınarbaşı (Kayseri) region
- Tez No: 411602
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇOPUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kılıçmehmet köyü civarında yüzeylenen ofiyolitler, serpantinize harzburjitler, diyabaz daykları, olivinli gabro, listvenitler ve serpantinitlerden oluşmaktadır. Bölgedeki dünit ve harzburjitler serpantinleşmiş şekilde gözlenmekte olup, elek dokusuna sahiptir. Diyabazlar, holokristalen taneli dokulu, plajioklas, piroksen, az oranda amfibol ve opak minerallereden oluşmakta olup, subofitik dokuya sahiptir. Gabrolar, holokristalen-hipidiyomorf taneli dokulu %68 plajioklas (labrador), %22 klinopiroksen ve %6 olivinden oluşmaktadır. Bu bölgede ofiyolitlere bağlı kromit cevherleşmeleri genellikle bantlı şekilde gözlenmektedir. Kromit bantları düzgün şekilde gözlenmekte ve birbirine paralel zonlar halinde bulunmaktadır. Cevherli zonlar K 10°-30° D istikametinde ve GD'ya dike yakın eğimlidir. Cevherli zonlar 1-7 metre kalınlığında, 65-150 metre arası doğrultu boyu ve 50-100 metre arası eğim boyu devamlılığı sunmaktadırlar. Kromitlerin tenörleri %12.25 - %28.95 arasında, Al2O3 % 6.03 ve MgO % 22.56 civarındadır. İncelenen kromitlerin bantlı yapıda olması, Cr2O3, Al2O3 ve MgO değerinin de düşük çıkmasını açıklamaktadır. Kimyasal analizlerden hesaplanan değerler 100Cr/(Cr + Al) ve 100Mg/( Mg+Fe+2) yorumlandığında, numunelerden hiçbiri stratiform ve podiform kromit alanına düşmemiştir. TiO2 değerleri %0.02-0.92 arasında değişmektedir. Bu değerlere göre, kromit minerallerinin TiO2-Cr2O3 diyagramında ofiyolitik-stratiform kromit ayırdımı yapılmış ve kromit mineralleri ofiyolitik kromit alanına düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Kılıçmehmet village near outcropping ophiolite, serpentinized harzburgite, diabase dikes, olivine gabbro consists of Listwaenite and serpentinite. Dunite and harzburgite in the region has been observed in serpentinized shape, having a mesh texture. Diabase, holocrystalline grained texture, plagioclase, pyroxene, consists of a small amount of amphibole and opaque minerals has subophitic tissue. Gabbros, holocrystalline-grained texture hipidiyomorf 68% plagioclase (labradorite), consists of 22% 6% clinopyroxene and olivine. Ophiolite due to chromite mineralization is typically observed in this region as band. Chromite bands are being monitored properly and if parallel zones. Ore zones K 10 ° -30 ° E direction and GD is close to the steep slope. In the 1-7 meter thick mineralized zones, straightened offer between 65-150 meters long and 50-100 meters from the slope length of continuity. 12.25% of grades of chromite - between 28.95% and 6.03% MgO Al2O3 is about 22:56%. Have banded structure of the investigated chromite, Cr2O3, Al2O3 and MgO values of which explains the low rise. The values calculated from the chemical analysis of 100C / (Cr + Al) and 100mg / (Mg + Fe + 2) is reviewed, none of the samples were falling into the stratiform chromite and podiform field. TiO 2 values ranged from 0.02-0.92%. According to these values, chromite minerals in the ophiolite-stratiform chromite made of TiO2-Cr2O3 diagram and distinguish my ophiolitic chromite chromite minerals and dropped to the area.