Niğde ilinde bulunan baz istasyonlarının yaydığı elektromanyetik kirliliğin tespiti
Determination of electromagnetic pollution emitted from base stations in Ni̇gde
  1. Tez No: 411606
  2. Yazar: MAHMUT ALİ KALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DOĞAN SAĞLAMTİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
20. yüzyılın başlarında elektromanyetik (EM) alan oluşturan cihazlar gitgide çoğalarak günlük hayatın ve iş ortamının genel bir parçası haline gelmiştir. Tüm güç elektronik ekipmanları, EM kirliliğin bir çeşidi olarak, istenmeyen elektriksel sinyaller oluşturur ya da yayarlar. EM kirlilik, çevresel kirliliğin yeni bir formu olarak kategorize edilmiştir. İletişim aracı olarak dünya çapında kullanılır hale gelen cep telefonlarının teknolojisi iletim kule antenleri olarak adlandırılan baz istasyonları ve cep telefonu el ünitelerini kapsar. Bu tezin amacı, Niğde ilinde baz istasyonlarının yaydığı EM kirliliğin çevresel etkilerini araştırmaktır. Niğde'de -Spectran RF&EMF Portatif Spektrum Analizör Seti (Pro-3) kullanılarak- 7 tanesi merkez ilçede olmak üzere 14 tane baz istasyonu yakınında yatay ve dikey yönlerde statik olarak elektrik alan (1,12-7,52E-03 V/m), manyetik alan (2,89E-06-1,63E-05 A/m) ve EM güç (-81,490 -68,484 dBm) ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen bu sonuçlar uluslararası“Genel Yaşam Alanlarında GSM900 ve DCS1800 Sistemleri için Kontrolsüz Etkilenme”ve Türkiye'de“Kontrolsüz Etkilenme”için sınır değerlerin altında kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Equipment producing electromagnetic (EM) fields became increasingly a common constituent of the general and workplace environments early in the 20th century. All power electronic equipment generates or emits unwanted electrical signals, a form of EM pollution. The EM pollution has been categorized as a new form of environmental pollution. The technology of mobile phones incorporates base stations, namely, transmission tower antennae, and cell phone handheld units. The purpose of this thesis is to investigate environmental impacts of electromagnetic pollution emitted from base stations in Niğde. Using Spectran RF&EMF Portable Spektrum Analyzer Set (Pro-3), the horizontal and vertical electric field (1.12-7.52E-03 V/m), magnetic field (2.89E-06-1.63E-05 A/m), electromagnetic power (-81.490 -68.484 dBm) static measurements were carried out 14 base stations including 7 city centre stations that are located in Niğde. These obtained results are under limit of international“Uncontrolled Response in Public Living Space to GSM900 and DCS1800 Systems”and Turkey“Uncontrolled Response”standards.