Tünel içi kaplamalarında kullanılan çelik telli betonların kayaç aderans özelliklerinin incelenmesi
The analysis of rock adherence properties of steel fibers reinforced concrete used inside tunnel plating
- Tez No: 411610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada tünel kaplama betonlarında sıkça tercih edilen çelik hasırlar yerine çelik tel kullanımının betonlar üzerindeki mekanik özellikleri incelenmiştir. Bu amaç için benzer beton dizaynında hazırlanmış 9 adet plak numunesi üretilmiştir. Plak numunelerinin 3 adet'i çelik hasırlı, 3 adet'i çelik telli ve kalan 3 adet'i donatısız plak numuneleridir. Hazırlanan beton plak numunelerinde öncelikli olarak taze betonun işlenebilirliği ölçmek amacıyla; çökme testi, ve-be deneyi ve birim hacim ağırlık deneyi uygulanmıştır. Betonların ilk çatlak dayanımları hakkında fikir sahibi olmak veya herhangi bir genelleme yapmak amacıyla sertleşmiş beton numunelerinden çelik telli ve donatısız olanlara basınç dayanımı deneyi yapılmıştır. Literatürde çelik hasır ve çelik tellerin, donatısız betonlara göre enerji yutma kapasitelerini arttırdığı bilinmektedir. Bu amaçla hazırlanan 9 adet plak numunesine enerji yutma kapasitelerini (tokluk) belirleme amaçlı plak testleri yapılmıştır. Plak testlerinden elde edilen veriler kullanılarak çelik hasır ve çelik tel donatılı betonların mekanik davranışları üzerine etkileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is prepared for master thesis. Construction companies usually using steel mesh nowadays. We are researching mechanical effect about using steel mesh insteadof steel fiber. So similar concrete design was prepared and 9 platter samples produced. 3 platter samples was produced steel fiber, 3 platter samples was produced steel mesh and 3 platter samples was produced simple concrete. Prepared concrete platter samples were applied slump test, ve-be test and unit weight test for measuring penetrability. Sclerotic concurate samples (steel fiber and simple one) were applied compressive strength test for finding first crack strength. Steel mesh and steel fiber are absorbing the energy more than simple concrete. So this 9 platter samples were applied similar test for determinaty energy absorbing capasity. Finding test results determinaty mechanical effect about steel fiber and steel mesh.