Patatesin kuraklık toleransının düzenlenmesinde rol alan MiRNA'ların belirlenmesi
Identification of miRNAs regulating drouht tolerance in potato
- Tez No: 411618
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Patates su eksikliği ve yüksek sıcaklık gibi abiotik stresslere nispeten hassas bir bitkidir. Bitkilerin miRNA'lar aracılığıyla bazı genlerin ifadelerinde düzenleme yaparak, kuraklık stresine karşı tolerans mekanizması geliştirdikleri belirlenmiştir. Bir miRNA'nın aynı stres koşullarında, farklı bitki türlerinde değişik düzenleyici etkilerde bulunduğu bilinmektedir. Bu nedenle tez kapsamında, patatese özgü bazı miRNA'ların kuraklık stresi koşullarındaki düzenleyici etkileri iki faklı patates çeşidinde incelenmiştir. Tez çalışması sonucunda, kurak koşullarda her iki çeşitte stu-miR398a'nın ifadesinin azaldığı buna karşın aday hedef gen Cu/Zn SOD'un ifadesinin arttığı belirlenmiştir. Bunun yanında, Russet Burbank'ta miR224'ün ifadesi çarpıcı düzeyde azalırken, hedef geni Fe SOD'un ifadesinin artmıştır. Böylece, stu-miR398a'nın ve mir224'ün gedef genlerinin sırasıyla Cu/Zn SOD ve Fe SOD olabileceğine dair ilk moleküler bulgular elde edilmiştir. Elde edilen sonuçların, miRNA aracılığıyla düzenleme yaparak kurağa toleranslı patates çeşitlerinin geliştirilmesine yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Potato is a relatively sensitive plant to various unfavorable environmental conditions such as water deficit and high temperatures. Plant miRNAs regulate gene expression under abiotic stress conditions such as drought, therfore, plants can develope tolerance mechanism against stress facrotrs. The purpose of this study is to determine physiological response and the expression levels of some drought-responsive potato miRNAs and their target mRNAs under 10 days of drought application in two potato cultivars. Desiree and Russet Burbank potato cultivars were used to comprehend regulatory effect of miRNAs on the estimated target genes under drought conditions. While stu-miR398a was down-regulated, target gene Cu/Zn SOD was up-regulated in both cultivars in the study. Besides, expression of miR224 dramatically decreased and expression of target gene Fe SOD increased in Russet Burbank under drougt conditions. Therfore, this is the first molecular report suggesting the targeting of Cu/Zn SOD and Fe SOD genes by stu-mir398a and mir224, respectively, in potato under drought conditions. The obtained results could be useful to develop drought-tolerant potato varieties mediated by miRNA regulation in the future studies.