Akıllı kübik nanoparçacıklarda martensitik ve östenitik faz geçişlerinin araştırılması
Investigation of martensitic and austenitic phase transitions in smart cubic nanoparticles
  1. Tez No: 411619
  2. Yazar: HALİL NURİ EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, kare örgü üzerinde tanımlanan bilineer (J), biquadratik (K) ve kristal alan (D) etkileşmeli Spin-1 Ising modeli (veya Blume-Emery-Griffiths (BEG) modeli), çekirdek-yüzey tipi kübik nanoparçacıkların manyetik, martensitik ve östenitik faz geçişi özelliklerini incelemek amacıyla kullanıldı. Nanoparçacığın çekirdek (C), arayüzey (CS) ve yüzey (S) kesimlerindeki Ising spinleri çift yaklaşım yöntemiyle elde edildi. Model Hamiltoniyen ifadesi kullanılarak C, CS ve S kesimleri için bağ enerji parametreleri ( ) tespit edildi ve bağ değişkenleri ( ) için özuyumlu denklemler türetildi. Kare örgülü homojen ve kompozit kübik nanoparçacıklar için martensit ve östenit faz geçişlerinin kaynağı farklı sıcaklık ve manyetik alanda gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Spin-1 Ising model (or Blume-Emery-Griffiths (BEG) model) with bilinear (J), biquadratic (K) and crystal field (D) interactions on square lattices is used to investigate the magnetic, martensitic and austenitic properties of core-surface type cubic nanoparticles. The Ising spins of the nanoparticles in core (C), core-surface (CS), and surface (S) parts were incorporated with the pair approximation method. Using the model Hamiltonian expression, the bond energy parameters ( ) for , and parts were determined and a set of self-consistent equations for the bond variables ( ) were derived. The origin of the martensitic and austenitic phase transition for homogeneous and composite cubic nanoparticles with square lattice has been observed at various temperatures and magnetic fields.