The Rise of Turkish national identity
Türk milli kimliğinin doğuşu
- Tez No: 41163
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
oz Bu tez, Türk milli kimliğinin doğuşu ve Türk milliyetçiliğinin ortaya çıkışını ele almaktadır. Bu amaçla tez genel olarak milliyetçilik, özel olarak da Türk milliyetçiliği hususunda literatür taraması ve bir kuramsal çözümleme yaparak başlamaktadır. Bu tezde milliyetçilik kuramlarının çok çeşitli olması, milliyetçi hareketlerin kökenleri hususunda muhtelif yorumların yapılması ve farklı farklı tarihsel olguların bulunmasından ötürü Türk milliyetçiliğinin doğuşunu çalışmanın tek ve yegane bir yolunun bulunmadığı ileri sürülmüştür. Bu çalışmada 19. yüzyılın son çeyreğinde Türk milliyetçiliğinin tarihsel arka planı üzerinde durulmaktadır. Bu dönemde Genç Osmanlılar milli kimliğin oluşumundaki en önemli şahsiyetler olmuştur. Osmanlıları ilk defa vatan perverlik ve milliyetçilik düşüncesiyle onlar tanıştırmışlar ve kendilerinden sonra gelecek olan nesillerin düşünce ve eylemleri üzerinde oldukça etkili olmuşlardır. Genç Osmanlılar döneminden sonra, Jön Türkler ve İttihad ve Terakki Cemiyeti milli hislerin uyandırılmasında önemli roller oynamışlardır. Bu tezde Türk milliyetçiliği ideolojisinin en önde gelen temsilcileri Ziya Gökalp ve Yusuf Akçura'nın düşünceleri de detaylı olarak incelenmektedir. Tez boyunca, kimlik sorunu ve aydınlann milli kimliğe karşı tutumları çalışmanın temel odak noktasını oluşturmaktadır. Bu çalışmadaOsmanlı aydınlarının devleti varolan hoşnutsuzluk ve sorunlardan korumak ve kurtarmak amacıyla alternatif çözüm arayışları içerisinde olduğu vurgulanarak devleti kurtarmak ve onun bekasını sağlamak kaygısının aydınlan daha ivedi ve pragmatik çözümlere sevkettiği belirtilmiştir. Bu tezin vardığı sonuç; milli kimliğin adaptasyonunun, devletin içinde bulunduğu sorunların üstesinden gelmenin bir yolu olarak gerçekleştiği şeklindedir. Bu meyanda, Türk milliyetçiliği hem Batı karşıtı hem de Batı yanlısı olarak çelişkili görünse de, devlet iktidarının gücüne kavuşmasını amaçlayarak tutarlı bir biçimde uyumlu bir kimlik oluşturmuştur. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis deals with the rise of Turkish national identity and the emergence of Turkish nationalism. In doing so, it begins by providing a lieterature review and a theoretical analyses of nationalism in general and Turkish nationalism in particular. This study argues that there is no unique way of studying the rise of Turkish nationalism, because of the wide range of theories on nationalism, various interpretations about the origins of nationalist movements and different historical facts. The thesis focuses on the historical background of Turkish nationalism at the last quarter of the 19th century. In this period, the Young Ottomans were the most important figures in the formation of national identity. They introduced the ideas of patriotism and nationalism to the Ottoman public for the first time and their influence on the thought and action of the generations that followed was extremely influential. After the Young Ottoman Era, The Young Turks and the Committee of Union and Progress had a significant role in stimulating the national sentiments. This thesis demonstrates such significance by examining in detail the ideas of Ziya Gökalp and Yusuf Akçura, the outstanding representatives of Turkish nationalist ideology. Throughout the study, the identity problem and the attitudes of the intellectuals towards the national identity costitute the focus of this 1Uthesis. It is indicated that the Ottoman intellectuls were in a search for alternative solutions to maintain and save their state from the existent discontents and problems. The maintenance and perpetuation of the state have led them to reach more pragmatic and immediate solutions. The conclusion that this thesis arrives at is that the adoptation of the national identity was a way of overcoming the maladies of the state. In this sense, even if Turkish nationalism appears to be contradictory, that is, both against and for the West, it perceived its mission of creating a coherent identity as consistent with its aim to restore state power. IV