Antalya'nın Korkuteli yöresi keçilerinde Neospora caninum antikorlarının prevalansı
Prevalance of Neospora caninum in goats Korkuteli province of Antalya
- Tez No: 411631
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARATEPE, PROF. DR. ALPARSLAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Biology, Parasitology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Antalya'nın Korkuteli yöresi keçilerinde anti-Neospora caninum antikorlarının seroprevalansının belirlenmesi amacı ile Şubat 2014-Temmuz 2014 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırma için Korkuteli yöresinde 6 farklı çalışma merkezinde bulunan (Dereköy, Çaykenarı, İmecik, Yazır, Leylek ve Akyar) 1-7 yaş arası toplam 184 dişi keçi rastgele seçilmiş ve bu keçilerin serumlarında N. caninum antikorları ELISA testi ile incelenmiştir. ELISA testi ile incelenen toplam 184 dişi keçinin 9 (%4.89)'unun N. caninum antikorları yönünden seropozitif olduğu tespit edilmiştir. Serolojik incelemede, en fazla seropozitiflik %7.14 oranı ile 5 yaşındaki keçilerde tespit edilirken, 1-2 yaşındaki keçilerde seropozitiflik saptanmamıştır. Abort görülen 37 keçinin 3'ü (%8.10) seropozitiflik belirlenirken, kalan 147 keçinin 6'sında (%4.08) N. caninum antikorları tespit edilmiştir. Ayrıca çalışma merkezleri arasında en yüksek seropozitiflik %11.53 ile İmecik'de tespit edilmiş, Çaykenarı, Yazır ve Leylek'te incelenen keçilerin hiçbirinde seropozitiflik saptanmamıştır. N.caninum seropozitifliği keçilerin yaş grupları, çalışma merkezleri ve abort yapan ve yapmayan keçiler açısından istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (P>0.05). Sonuç olarak, Antalya'nın Korkuteli yöresinde keçilerde N. caninum'un varlığı ve yaygınlığı ilk kez bu çalışma ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on goats of Korkuteli district in Antalya province between February 2014 and July 2014 in order to determine the seroprevalence of anti-Neospora caninum antibodies. For this aim, a total of 184 female goats between 1 and 7 years of age were randomly selected from six different study sites (Dereköy, Çaykenarı, İmecik, Yazır, Leylek ve Akyar). The serum samples of the goats were examined by using ELISA test for the presence of N. caninum antibodies. Out of the total 184 female goats examined, 9 (4.89%) were found to be seropositive for N. caninum antibodies. In the serological examinations, the highest seropositivity was detected in the 5 years old goats with the ratio of 7.14%, while no seropositivity was determined in all the goats that were 1 to 2 years old. Among the 37 goats with abortion and the reamining 147 goats without abortion 3 (8.10%) and 6 (4.08%) were identified as seropositive, respectively. In addition, the highest seropositivity rate was detected in İmecik with the ratio of 11.53%, amongst the study sites, whereas there was no seropositivity in the goats sampled from Çaykenarı, Yazır, and Leylek sites. Neospora caninum seropositivities did not show significant difference with regards to the age groups, aborting or non-aborting situation of the goats, the study sites, (P>0.05). In summary, this study reports the first data on the presence and seroprevalance of N. caninum in the goats of Kokuteli region of Antalya province.