Kitaibelia balansae bitkisinde bulunan uçucu yağların ve biyolojik aktif bileşiklerin araştırılması
The investigation of volatile oils and biologically active compounds in Kitaibelia balansae plants
  1. Tez No: 411630
  2. Yazar: FADİME YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEYSUN İBRAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Kitaibelia balansae bitkisinin içerdiği bileşiklerin yapısı araştırılmıştır. Kitaibelia türünün dünyada iki cinsi bulunmaktadır. Bu iki cinste Türkiye'de yaygın olarak yetişmektedir. Konya, Beyşehir, Dumanlı bölgesinden toplanan Kitaibelia Balansae bitkisinin yaprak, çiçek ve sapları kullanıldı. Kitaibelia balansae bitkisinin yaprak, çiçek ve sap kısımlarının uçucu yağ ekstraksiyonu su buharı destilasyonuyla yapıldı. GC-MS analizleri sonucunda Kitaibelia balansae bitkisinin başlıca bileşenleri Dihidroksi jasmonat, Sklaroksit, Limonin, Simol, 15,16-Dinorlab-12-ene,8,13-epoksi, 8a;13,13;17 depoksi-14,15-bisnorlabdan, ,15,16-dinorladan,8;13,13;20-diepoksi(13S), Manool olduğu görüldü. Bitkinin yaprak ve çiçek kısımlarının Soxhlet düzeneğinde farklı polaritelerde çözücüler kullanılarak ekstraksiyonları yapıldı. Bu ekstrakstraktların içerikleri LC/MS/QTOF ile belirlendi. Kullanılan çözücüye göre, uçucu yağlar, flavonoidlar, organik asit türleri ve glikozitlerin bulunduğu görüldü. Elde edilen ekstraktların antimikrobiyal aktivitesi de test edildi. Test sonucunda bu ekstraktların çoğunun mikroorganizmaların üzerinde belli derecelerde etkisi olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the content of Kitaibelia Balansae plant was investigated. There are only two Kitaibelia species in the world. These two species grow widley in Turkey. The essential oil present in the leaves, flowers and stems of Kitaibelia Balansae plant collected from Beysehir, Dumanlı, Konya region was extracted by steam distilation and was analysed by GC/MS. GC/MS analysis of the essential oil obtained, showed that Dihydroxyjasmonate, Sclaroxide, Lemonine, Cymol, 15,16-Dinorlab-12-ene,8,13-epoxy 8a;13,13;17-diepoxy-14,15-bisnorlabdane, Manool and 15,16-dinorladane,8;13,13;20-diepoxy(13S) were the main components present in this extract. The flowers, leaves and stems of Kitaibelia Balansae plant were also extracted in Soxhlet using solvents of different polarities. The content of these extracts were examined by LC/MS/QTOF. According to the type of solvents used in these extractions, the samples were introduced to LC/MS/QTOF and the presence of essential oils, flavenoids, organic acids and glycosides were observed. The antimicrobial activity of the essential oils and the extracts against some microorganizms was also investigated and almost most of these extracts were found to posses different levels of activities against these microorganisms.