Bazı galium (Rubiaceae) türlerinin uçucu yağ analizleri ve antimikrobiyal aktiviteleri
Essential oil analysis and antimicrobial activites of some galium (Rubiaceae) species
  1. Tez No: 411632
  2. Yazar: FİLİZ YAĞIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RİFAT BATTALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, Rubiaceae familyasına ait olan Galium cinsinin Galium incanum, Galium dieckii ve Galium aladaghense türlerinin uçucu yağ bileşenleri ve antimikrobiyal aktiviteleri belirlenmiştir. Yapılan bu tez çalışması kapsamında, bitki örneklerinin uçucu yağ izolasyonları tamamlandıktan sonra uçucu yağ bileşenlerinin belirlenmesi GC/MS yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda, bu bitkilere ait toplam 61 adet bileşiğin yapısı aydınlatılmıştır. Bileşiklerin yapısı incelendiğinde beş bileşiğin monoterpen (%8.2), dokuz bileşiğin monoterpenoid (% 14,75) ve dokuz bileşiğin seskiterpen (%14,75) yapısında oldukları belirlenmiştir. Antimikrobiyal aktivite testleri sonucunda Galium aladaghense bitkisine ait uçucu yağın, Galium incanum ve Galium dieckii bitkilerinin uçucu yağlarına göre her iki mikroorganizmaya karşı daha güçlü antimikrobiyal aktivite gösterdiği gözlenmiştir. Her üç bitkinin uçucu yağının da Escherichia coli ATCC 25922 mikroorganizmasına, Staphylococcus aureus ATCC 25923 mikroorganizmasına göre daha yüksek antimikrobiyal aktivite gösterdiği belirlenmiştir. Galium incanum bitkisine ait uçucu yağ S. aureus mikroorganizmasına karşı zayıf aktivite gösterirken E. coli mikroorganizmasına karşı daha güçlü antimikrobiyal aktivite gösterdiği belirlenmiştir. Galium dieckii bitkisine ait uçucu yağ hem S. aureus hem de E. coli mikroorganizmasına karşı yakın bir antimikrobiyal aktivite sergilemiştir. Galium aladaghense bitkisine ait uçucu yağ ise E. coli mikroorganizmasına karşı S. aureus mikroorganizmasından daha güçlü aktivite gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was made for aiming the investigation of chemical composition and antimicrobial activity of the essential oils of Galium incanum, Galium dieckii and Galium aladaghense. In this respect, determination of essential oil contents were made by GC-MS after complete essential oil isolataion of plant samples. A total of 61 compound structures which belongs to these plants were identified after analysis. When analyzed the structures of compounds were identified as five compounds were monoterpen (8.2 %), nine compounds were monoterpenoid (14.75 %), and nine compounds were seskiterpen (14.75 %). According to antimicrobial tests it is observed that the essential oil of Galium aladaghense plant showed a stronger antimicrobial activity against both microorganisms than the essential oils of Galium incanum and Galium dieckii plants. All three essential oils of the plants showed stronger antimicrobial activity against Escherichia coli ATCC 25922 microorganism than against Staphylococcus aureus ATCC 25923 microorganism. It is determined that the essential oil of Galium dieckii plant showed a weak activity against S. aureus while showed a stronger activity against E. coli microorganism. The essential oil of Galium dieckii plant showed similiar antimicrobial activities both against the microorganisms of E. coli and S. aureus. The essential oil of Galium aladaghense plant showed stronger antimicrobial activity against the microorganism of E. coli than the microorganism S. aureus.