Durgun su ortamında su alma borusuna ait hava girişine taban geçirimliliğinin etkisinin araştırılması ve modellenmesi
The investigation and modelling of effect of base permeability on air entraining vortex belongs to intake in still-water environment
  1. Tez No: 411654
  2. Yazar: OSMAN SUSEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, durgun su tankı deney düzeneği kullanılarak laboratuvarda daire ve kare kesitli su alma boruları için farklı açıklık–çap oranları ve farklı su alma boru hızlarına bağlı olarak elde edilmiş kritik batıklık miktarlarının, farklı taban geçirimlilikleri de (geçirimli zemin, geçirimsiz zemin) göz önünde bulundurularak deneyler gerçekleştirilmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlar ilk aşamada Kritik Küresel Kuyu Yüzeyi metodu ile karşılaştırılmıştır. İkinci aşamada ise yapay sinir ağları yöntemi ve çoklu lineer regresyon metodu ile modeller oluşturularak kritik batıklık değerleri tahmin edilmiş ve karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the experiments were realized as used critical submergence values which have been yielded depends on different radius for circle and square cross section and different intake flow rates realized by means of still water tank experiment equipment in laboratory and also by taking into account the difference base permeabilities (permeable and non-permeable base). The experiment results were compared firstly with critical spherical sink surface method. Secondly, models were created by using neural networks method and multiple linear regression method. The critical submergence values were predicted and were compared with the models.