Onkojenik Hpv genotiplerinin Pcr-elisa yöntemi ile saptanması
Detection of oncogenic hpv genotypes by Pcr-Elisa assay
  1. Tez No: 411700
  2. Yazar: ALPER KANDİŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Human papillomavirus (HPV) infeksiyonu en sık cinsel yolla bulaşan viral infeksiyondur ve bazı genotipleri kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü olan servikal kanser etyopatogenezinden sorumlu tutulmaktadır. Bu çalışmada hastaların endoservikal örneklerinde HPV DNA araştırılmasi amaçlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 'Kadın Hastalıkları ve Dogum Polikliniği'ne çeşitli nedenlerle başvuran sitolojik inceleme sonucu 'HSIL' olarak rapor edilen 40, 'LSIL' olarak rapor edilen 134 toplam 174 anormal Pap smear sonucu olan olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarakta sitolojik incelemesi normal olan 34 olgu araştırılmıştır. Hastalardan alınan endoservikal örnekler HPV 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59 ve 68 onkojenik (HR) genotipleri açısından Roche AMPLICOR® HPV DNA testi ile araştırılmıştır. Tüm hastalar için servikal smear testi, PreservCyt sıvı mediuma (sıvı bazlı sitoloji) alınmış servikal örneklerin Papanicolaou boyasıyla yapılmıştır. Smear sonucları ile HR HPV DNA varlığı karşılaştırılmıştır. HR HPV DNA ''valid'' sonuç saptanan 163 örnekten 39'unda pozitif bulunmuştur. HR HPV DNA pozitiflik oranları anormal Pap smear sonuçlu olgulardan LSIL grupta 19/110 (%17.3), HSIL grupta ise 16/36 (%44.4) olarak saptanmıştır. Servikal sitolojik incelemesinde patoloji saptanmayan kontrol grubunda ise bu oran 4/17 (%23.5) olarak bulunmuştur. Sitolojisi HSIL, HR HPV DNA pozitif olgularda histopatolojik incelemede CIN2+ lezyon saptanma oranı, %100 oranında, HR HPV DNA negatif olgulardan daha yüksek bulunmuştur (Ki-kare testi, p=0.000). Sitolojisi HSIL olan HPV DNA'sı pozitif olguların altısı biyopsi örneğinin histopatolojik incelemesi ile servikal kanser tanısı almıştır. Yine kolposkopik biyopsi örneği alınan HPV DNA'sı pozitif bir LSIL olgusu histopatolojik inceleme ile servikal kanser tanısı almıştır. Olgulara; yaş, doğum yeri, cinsel partner sayısı, canlı doğum sayısı ve sigara kullanımı sorulmuştur. HPV DNA'sı pozitif ve negatif olan olgular yukarıdaki parametreler açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak yalnızca canlı doğum sayısı bakımından iki grup arasında anlamlı fark tespit edilmiştir, negatif grupta daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak, HR HPV DNA'ları saptayabilen HPV DNA yöntemleri serviks kanserlerinin erken tanısında tarama testi olarak kullanılabilir nitelikte olduğu görülmektedir. HPV DNA analizleri kolposkopi endikasyonlarına yardımcı olmakta ve gereksiz invaziv uygulamalarda belirgin azalmalar yaratabilmektedir. Hastanemizde HPV DNA testlerinin tüm yaş gruplarında özellikle anormal smear sunucu olan kadınlarda uygulanması, onkojenik genotiplerin saptanması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
HPV is the most common sexually transmitted viral infectious agent and some genotypes are held responsible for the ethiopathogenesis of cervical cancer second most commonly seen cancer in women. The aim of this study was to investigate HPV DNA in cervical specimens. Hundred thirtyfour cases with 'LSIL' cytologic report, 40 cases with 'HSIL', cytologic report totally 174 cases with abnormal Pap smear result that attended to Akdeniz University Obstetrics and Gynecology Out Patient Clinics with different symptoms were included in the search. Thirtyfour women with normal Pap smear results were also included as control group to the study. Cervical samples of patients were analyzed for oncogenic (HR) Human papillomavirus (HPV) types 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, and 68 using the Roche AMPLICOR® HPV test. For all cases cervical smear test were done with Papanicolaou stain of cervical samples collected in PreservCyt® liquid media. Smear test results were compared with HR HPV DNA results. HR HPV DNA was found positive in 39 of 163 patients with valid results. HPV DNA positivity rate of cases with abnormal Pap smear results were found 19/110 (%17.3) in LSIL group, 16/36 (%44.4) in HSIL group. The positivity ratio of control group without pathology in cervical cytologic examination was found 4/17 (%23.5). Within HSIL cases HR HPV DNA positivity ratio was seen higher (Chi-square test, p=0.004). Cases with HSIL cytology and positive HR HPV DNA; ratio of determining CIN2+ lesions at histopathologic examination was higher, that was %100, than HR HPV DNA negative cases (Chi-square test, p=0.000) Six of the HSIL and HPV DNA positive cases had cervical cancer diagnosis by histopathologic examination of biopsy material. Also of the cases whom colposcopic biopsy specimen taken, one with LSIL cytology and HPV DNA positivity had cervical cancer diagnosis by histopathologic examination. The cases were interviewed about age, place of birth, number of sexual partners, number of live births and cigarette smoking. When the HPV DNA positive and negative cases were compared about the above mentioned parameters the difference between two groups was found statistically significant only by the number of live births that was higher in negative group. As a result, it has been considered that the HPV DNA assays, which can investigate HR HPV genotypes, can be useful in the early diagnosis of cervical cancers. Analysis of HPV DNA help colposcopy indications and may cause marked decrease at unnecessary invaziv procedures. At our hospital usage of HPV DNA assays to all age groups especially women with abnormal smear results, determining oncogenic genotypes will be beneficial.