Servı̇ks kanserı̇ tanılı hastaların parafı̇n bloklarından real tı̇me PCR yöntemı̇ ı̇le human papı̇llomavı̇rus(HPV) genotı̇plerı̇nı̇n araştırılması
Investigation of human papillomavirus (HPV) genotypes from paraffin blocks of reverse time PCR methods in patients with cervical cancer
- Tez No: 616196
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN BALAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYHUN SUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Gaziantep ve yöresinde serviks kanserine en sık sebep olan HPV subtiplerini belirlemek ve bu subtiplerden korumak için henüz enfekte olmamış hastalara uygun HPV aşısını tespit etmektir. Ayrıca bu subtiplerle enfekte ancak neoplazi gelişmemiş hastaların daha sıkı takip erken tanı ve tedavi açısından daha dikkatli olunması gerekmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Gaziantep Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalına başvuran ve serviks kanseri tanısı alıp opere edilen hastaların materyallerinden GAÜN Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı'ndan temin edilen 74 adet parafin bloktaki servikal kanser doku örneği kullanıldı. Örneklerin HPV pozitifliği Real time PCR yöntemi ile belirlendi ve tiplendirildi. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) Paket Programı ile analiz edildi. Bulgular: 74 adet örneğin 74'Ünün Serviks kanseri türü skuamöz hücreli kanser olarak tespit edildi.74 adet hastanın 5'inde (%6,8) HPV 16 tek subtip ile efekte olarak bulunmuşken,1 hastada (%1,4) HPV 56 tek subtip ile efekte bulunmuştur. Diğer 68 hastada (%92,8) birçok HPV subtipleri süper enfeksiyonu birlikte izlenmiştir. Süper enfeksiyonu olan 68 hastanın 68'inde (%100) HPV 16 bulunurken,56'sında HPV 45(%82), 31'inde HPV 18 (%45),13'ünde HPV 56 (%19),11'inde HPV 33 (%16) diğer subtiplerle birlikte izlenmiştir. Sonuç: HPV 16, HPV 45, HPV 18 enfeksiyonlarının yöremizde servikal kanser gelişiminde en önemli HPV subtipleri olduğu gösterilmiştir. 9-26 yaş arası özellikle 11-12 yaş arası HPV aşısı yapılması serviks kanseri gelişimini ciddi oranlarda azalttığı tespit edilmiştir. Bölgemizde en sık tespit edilen HPV tipleri 16,45 ve 18 olmasından dolayı bölgemizde yapılması önerilen aşı bu subtipleri içeren Gardasil-9 tip aşı olması önerilmektedir. Bu aşı ülkemizde bulunmamaktadır. Aşı sonrası oluşan çapraz reaksiyondan dolayı Quadrivalan aşı diğer onkojenik HPV subtiplerinden 31/33/45/52/58'e karşı koruma gösterir (1). Bu nedenle Gaziantep ve yöresinde aşılama için Quadrivalan aşı önermekteyiz. Ayrıca bu HPV subtipleri ile enfekte olan hastaların serviks kanseri açısından daha sıkı takibi, erken tanı ve tedavi açısından daha dikkatli olunması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the most common HPV subtypes that cause cervical cancer in Gaziantep and its region and to determine the appropriate HPV vaccine for patients who are not yet infected to protect them. In addition, more strict follow-up of patients infected with these subtypes but not developing neoplasia should be more careful in terms of early diagnosis and treatment. Material and Methods: In this study, 74 cervical cancer tissue specimens obtained from GAUN Faculty of Medicine Pathology Department Laboratories were used. HPV positivity of the samples was determined by Real time PCR method and typed. Statistical analysis was performed using SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences). Findings: Cervical cancer type of 74 samples were determined as squamous cell carcinoma. In 5 (6.8%) of 74 samples, HPV 16 was found to be effected with single subtypes, whereas in 1 patient (1.4%) HPV 56 was found to be effected with single subtypes. In the other 68 patients (92.8%), several HPV subtypes super infections were observed together. Of 68 patients with superinfection, 68 (100%) had HPV 16, 56 had HPV 45 (82%), 31 had HPV 18 (45%), 13 had HPV 56 (19%), and 11 had HPV 33 (16%) were observed with other subtypes. Conclusion: HPV 16, HPV 45, HPV 18 infections have been shown to be the most important HPV subtypes in cervical cancer development in our region. HPV vaccination between 9-26 years of age and especially 11-12 years of age has been found to significantly reduce the development of cervical cancer. Since the most commonly detected HPV types in our region are 16,45 and 18, it is recommended that the vaccine recommended in our region be Gardasil-9 type containing these subtypes. This vaccine is not available in our country. Quadrivalent vaccine protects against 31/33/45/52/58 from other oncogenic HPV subtypes due to cross-reaction after vaccination (1). Therefore, we recommend Quadrivalent vaccine for vaccination in Gaziantep and its region. In addition, patients who are infected with these HPV subtypes should be followed up more closely for cervical cancer and more careful of early diagnosis and treatment.