Dokulu ve dokusuz yüzeylerde baskı sistemlerini devreye sokarak yeni teknolojilerle üretilen kumaşların test ve sonuçları
The tests and results of the fabrics that are put in production by printing process through new technologies on wowen and non-wowen surfaces
- Tez No: 411788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. H. ALTAN ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kendimizin yapmış olduğu tasarımları imalata geçirerek kumaşa baskıyapılmıştır. Ancak müşterilerin de fark ettiği gibi farklı kumaş kalitelerineuygulanmış baskıların aynı kalitede olmadığı gözlenmiştir. Bu nedenle bazı testleryapılarak bir sonuca varılmıştır. Bu tez de kullanılan boyar madde ve materyaller testsonuçlarına göre bazı belli değerlerin farklı olduğu görülmüştür. Tasarımından yolaçıkılarak kumaşların kaliteleri ve baskı kaliteleri ile birlikte değerleri ölçülmüştür.Bu değerlere göre de üretmiş olduğumuz bu kumaşlar TSE, ISO ve diğer tümstandartlara uyulduğu görülmüştür.Dokusuz yüzeylerde geri dönüşüm sağlandığı için tekstil sektöründe dekullanılan alanlara uygun kumaş ve baskı kalite değerleri incelenmiştir. Baskıda daliflerin kullanım yerleri bulunduğu gibi ekoloji için de bazı lifler bulunmaktadır.Örnek olarak da saf ipek, keten, örümcek salgısı, doğal olarak yetiştirilen boyalıpamuk ve kurtçuktan boyalı ipekler denenmeye tabii tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The artworks which are designed in our design department were put into theproduction process through printing. However it was well observed ,as well as by thecustomers, that the prints applied on different fabric qualities do not have the samequality. By this reason, we came to a conclusion by making some tests. It was seenthat some spesific values of the dyes and materials that are used in this thesis differ .The fabric qualities and the print qualities together with the values are measuresd bymaking use of the designing methods. Fabrics we produce according to these testvalues comply with TSE, ISO and all other standarts.Since re-cycling is applicable on non-woven surfaces, facrics and printquality values used as well as in textile sector are observed. Filaments have usage inprinting processes like there are filaments present for ecology. As an example; puresatin, linen, saliva of a spider, natural dyed cotton, larva dyed silks were tested.