Bahârî dîvânı: İnceleme & metin
Dîvân by bahârî: Ctructural and contential analysis
- Tez No: 411789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu tezin konusu XVI. yüzyıl Osmanlı şairlerinden Bahârî'nin Dîvân'ıdır. Çalışmanın esas amacı, Bahârî Dîvânı'nı doğru bir biçimde tespit etmek, şairin hayatı ve sanat anlayışı hakkında bilgiler vermek, sonrasında metin üzerinde biçim ve içerik açısından bir inceleme yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak Dîvân'ın mevcut tek nüshası üzerinden transkripsiyonlu metni ortaya çıkarıldı. Çeşitli kaynaklardan Bahârî'ye ait olduğu tespit edilen şiirler bu metne eklendi. Şairin hayatı, eserleri ve sanat anlayışı ele alındıktan sonra, metinle ilgili inceleme aşamasına geçildi. İçerik incelemesinde öncelikle dinî ve tasavvufî özellikler başlığı altında dîvânda sözü edilen sureler, peygamberler ve melekler gibi dinî unsurlar ile şairin tasavvufî görüşlerine yer verildi. Daha sonra sosyal hayatın şiire yansımalarına bakıldı. Son aşamada şiirlerde geçen sevgili ve âşık motifleri incelendi. Sonuç kısmından sonra nüsha tasnifi yapılıp metin tespitinde izlenen yol aktarıldıktan sonra metnin okunmasında gözden kaçırılan noktalar olabileceği düşünülerek diğer araştırmacıların önerilerinden yararlanabilmek amacıyla çalışmanın sonuna metnin bir nüshası eklendi.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is Dîvân by Bahârî, one of the sixteenth century Ottoman poets. The main aim is to present and analyze the Dîvân in terms of form and content, with giving some information about Bahârî's life and his literary personality. By this purpose firstly, we presented the transcribed text which is registered in Süleymaniye Library, Yazma Bağışlar no.6950/2 under the name Bahârî Dîvânı. Afterwards we added the poems from various sources which are known to belong to Bahârî to this transcribed text. After giving some information about Bahârî's life, his literary works and personality we move through the textual analysis. On contential analysis we studied Religous and Mystical Features in the text by looking at religous elements such as holy texts, prophets, angels and also the mystical views of the poet. Then we examined the reflections of social life in Bahârî's poems. At the last stage we studied the themes of lover and the beloved. Finally we gathered the knowledge we acquired through these analysis and commented on them. We gave the description the manuscript and explain the method we used in the transcription of it. As we thought there could have been some points which we overlooked we add a copy of the original manuscript to the end of our study. So that other researchers may have indicated their suggestions about these matters.