Rezmî Divanı (inceleme-metin)
  1. Tez No: 160403
  2. Yazar: MEHMET GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 711
Özet
Bu tez, 17. yüzyıl şairlerinden Rezmî'yi ve divanını konu edinmektedir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezkirelerden ve diğer tarihî kaynaklardan elde edilen bilgilerle şairin hayatı, şahsiyeti ve edebî kişiliği ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, Rezmî Divanı'nın şekil ve içerik özellikleri ele alınmıştır. Nazım şekilleri, vezin, kafiye ve redif özellikleri ile dil ve anlatım açısından dikkati çeken hususiyetler işlenmiştir. Şairin şiirlerinde sıkça işlediği, öne çıkan bazı konu başlıkları, muhteva özellikleri olarak verilmiştir. Rezmî Divanı'nın sadece bir nüshası vardır. Üçüncü bölümde, divanın İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi 'nde bulunan tek nüshasının tavsifi yapılmıştır. Eserin imlâ özellikleri incelenmiştir. Ayrıca metin tespitinde göz önünde bulundurulan hususlar açıklanmıştır. Daha sonra divan metni ortaya konmuştur. Hazırladığımız eserde metindeki bütün kelimelerin çekimleriyle birlikte yer aldığı bir dizin bulunmaktadır. Ayrıca eserin sonuna Rezmî'nin Beşiktaş'ta Akaretler' de bulunan aile mezarlığıyla ilgili bilgilerin ve resimlerin bulunduğu bir bölüm eklenmiştir. Rezmî, şiirlerinde sevgilinin güzelliği, sevgiliye duyulan aşk, mey ve eğlence meclisleri, baharın ve çiçeklerin güzellikleri, halk kültürüne ait unsurlar gibi konuları işlemiştir. Onun şiirlerinde dönemin sosyal hayatına dair pek çok iz bulmak mümkündür. Rezmî'nin şiirlerinde Türkçe kelimeler daha çok kullanılmış, deyimlere ve atasözlerine sıkça yer verilmiştir. Ayrıca mahallî kelimeler ve ekler ile kalıplaşmış halk söyleyişlerine de rastlanmaktadır. Divandaki şiirlerde şekle ait bazı hatalar bulunmaktadır. Divandaki kelime ve eklerin imlâsında, dönemin özelliğinden kaynaklandığını düşündüğümüz tutarsızlıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
704 The thesis is about Rezraî, one of the poets of seventeenth century, and Rezmî's divan. This study is composed of three parts. In the first part, the poet's life, his character and his literary personality have been explained with respect to the knowledge obtained from historical sources and tezkeres. In the second part, the characteristics of Rezmî's divan's shope and content have been examined. The verse styles, the meter, the rhyme and the redif characteristics with the language and narration used, have been analized. Some topics that are frequently used by poets, have been given as content's attributes. There is only one copy of Rezmî's divan. In the third part, the qualification of this unique copy, which is present at Istanbul University's Nadir Eserler Library, has been made. Its orthographic characteristics have been examined. Also the criteria that have been taken into consideration during the fixing of the text, have been analized. Then the divan's text has been explained. In this work there is an index in which all of the words are present with their conjugation. Furthermore a part in which there are pictures and information about Rezmî's family cemetery in Akaretler in Beşiktaş, had been added at the end of the study. Rezmî dealt with subjects such as beauty of darlig, the love felt to darling, wine and fun, beauty of spring and flowers, fundamentals of folklore. In his poems it is possible to find lots of traces concerning the social life of his period. Rezmî had used more Turkish words and lots of idioms and proverbs in his poems. Also there are local words and suffixes with stereotyped public pronounciations. Several mistakes relating to poem's form are present in the Rezmî's divan's poems. There are incoherences in the orthography of words and suffixes that might be resulted trom its period's attributes.