Zamana dayalı faaliyet tabanlı maliyetleme: İmalat sektöründe bir uygulama
Time-driven activity-based cost method: Its application in the manufacturing sector
- Tez No: 411806
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF DİNÇ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 202
Özet
Geleneksel muhasebe yöntemleri karmaşık ve rekabetçi çalışma ortamında şirketlere gerekli olan stratejik bilgileri sağlama konusunda başarısız olmaktadır. Yönetim sürecinde stratejik hedefler için karar verme organizasyonlar için hayati önem taşımaktadır. Stratejik yönetimde ne, niçin, nasıl, ne zaman, nereye ve kim sorularına uygun cevaplar bulunması gerekmektedir. Yönetim sürecinde hayati kararların doğru verilmesini yenilikçi yönetsel muhasebe araçlarının sağlayacağı düşünülmektedir. Geleneksel maliyet yöntemleri üretim firmalarının neredeyse tamamı tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Standart süreçler, benzer ve sınırlı üretim hatları, yüksek direkt maliyetlerin olduğu üretim yerlerinde geleneksel maliyet yöntemlerinin kullanılmasının daha doğru olacağı literatürde yer almaktadır. Bununla beraber genel üretim giderlerinin yükünün giderek arttığı buna karşılık direkt maliyetlerin azaldığı gelişmiş üretim tesislerinde ki bu durum araştırmacıları geleneksel maliyet yöntemlerine alternatif teknikleri aramaya yönlendirmiştir. Bu araştırmalar sonucunda faaliyete dayalı maliyet yöntemleri geliştirilmiştir. Atıl kapasitenin neden olduğu farklılıkları da anlamamızı sağlayacak“Zamana Dayalı Faaliyet Tabanlı Maliyet Yöntemi”kullanılmaya başlamıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki üretim işletmelerinde zamana dayalı faaliyet tabanlı maliyetleme yönteminin uygulanabilirliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında zamana dayalı faaliyet tabanlı maliyetlemenin sağlık cihazları imalatı yapılan bir üretim işletmesinde uygulanabilirliği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Traditional accounting methods is failed for the complex and competitive work environment when strategic information is required. Strategic objectives for management decision-making process is of vital importance for organizations. At the strategic management, why, how, when, where, and who must have appropriate answers to their questions. Management is vital in the process of granting the right decisions when managerial accounting tools are expected to provide innovative. Nearly three-quarters of the cost of traditional systems are widely used by manufacturing companies. Standard processes, similar and limited production lines, the production of high direct costs will be more accurate than the use of parts of the traditional cost systems in the literature. However, direct costs, overhead expenses, in turn, decreases the burden of increasingly sophisticated production facilities, a situation that led the researchers to look for the cost of traditional systems of alternative techniques. As a result of this research activity based costing systems have been developed. Also helps to explain the differences caused by excess capacity“Time Driven Activity Based Cost System”have been used. This study was carried out in order to find out the applicability of time-driven activity-based costing method at manufacturing companies in Turkey. Within the scope of the study, the applicability of Time Driven Activity Based Cost at a company manufacturing medical equipment was studied.