Tam gömülü alt yirmi yaş dişlerinin folikül ebatları ile epidermal büyüme faktörü arasındaki ilişkinin araştırılması
Exploration of the relation between impacted inferior third molar teeth follicle dimensions and epidermal growth factor
  1. Tez No: 411805
  2. Yazar: YEŞİM ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Necdet DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, tam gömülü alt yirmi yaş dişlerinin folikül ebatları ile Epidermal Büyüme Faktör Reseptör (EGFR) ve Ki-67 proliferasyon markırlarının oranları arasındaki ilişkinin prognostik olarak öneminin belirlenmesi, perikoroner foliküllerindeki EGFR yoğunluğu ve dağılımınının karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya GATA Ağız, Diş, Çene Cerrahisi Kliniğinde gömülü diş çekim randevusu bulunan, tam gömülü alt yirmi yaş dişi çekim endikasyonu konulmuş, 18 yaş üstü ASA I ve II toplam 52 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalardan standart şartlarda panoramik radyografi alınarak perikoronal aralık(PA) genişlikleri kaydedildi. Diş çekimi sonrası biyolojik atık olarak değerlendirilen dental folikül dokusu iki örnek doku oluşturabilmek amacıyla bölündü. Örnek dokulardan biri EGFR ve Ki-67? ye karşı geliştirilmiş monoklonal antikorlar kullanılarak immunohistokimyasal yöntemle boyandı ve değerlendirildi. Diğer örnek dokuda ise Real-Time PCR yöntemi ile EGFR gen amplifikasyonları belirlendi. Elde edilen veriler, SPSS 20.0 paket programı ile değerlendirildi. Çalışmamızın sonuçları, PA?2,5mm genişliği olan perikoroner dokularında patolojik değişiklik riskinin, PA
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the prognostic importance of the rates between the fully impacted lower third molar follicule dimension and EGFR, to compare the intensity and distribution of EGFR in dental follicule. In the study, the appointment of GMMA Oral and Maxillofacial Surgery Clinic totaly 52 patients (aged over 18) with indication for fully impacted lower third molar extraction and without any systemic disease (ASA I-II) were included. All patients included in the study were taking panaromic radiography in standard conditions and pericoronal interval (PI) wideness was recorded. Regarded as biological waste dental follicule tissue was divided to create two sample tissue after tooth extraction. One of the tissue sample was stained and evaluated with immunohistochemical analysis using the monoclonal antibodies developed to EGFR and Kİ-67. The other example tissue sample was identified the gen amplification of the EGFR with the Real-Time PCR method. All data were statistically evaluated by SPSS 20.0. The results of our study suggest that, the risk of pathological differentiation in pericoronal tissues of PI?2,5mm in width pericoronal tissue is higher than the PI