A web based multi-criteria decision support system for department selection process of vocational high school students
Meslek lisesi öğrencilerinin bölüm seçim süreci için web tabanli çok kriterli karar destek sistemi
- Tez No: 411807
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SEBA ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son on yıl içerisinde Eğitim Yönetim Bilişim Sistemleri Türkiye?de direk bir değişinim içerisindedir. Bu bağlamda, bu sistemlerden elde edilen veriler ile yapılacak eğitsel veri madenciliğinin çok gerekli olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, meslek lisesi öğrencilerinin bölüm seçim süreci için, öğrencilerin 9. sınıf dersleri ve 10. sınıf bölüme bağlı ve genel dersleri arasındaki bireysel ilgileşim yardımıyla çalışan basit lineer regresyon algoritması ile bir web-tabanlı karar destek sistemi (WTKDS) tasarlanmıştır. WTKDS?nin metodolojisine temel bilgi keşif dizisi aşamaları uygulanmış ve yürütülme aşaması Bahçelievler Ticaret Meslek Lisesi?nden edinilen veriler ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma neticesinde, en iyi yürütme ve değerlendirme için E-Okul ve WTKDS?nin kombinasyonunun gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education Management Information Systems have been going under direct mutation in Turkey during last decade. In this manner, educational data mining becomes very essential to be discussed with the data gathered by those systems. In this study, a web-based decision support system (WBDSS) is designed with multiple linear regression algorithm for the department selection process of vocational high schools by the help of the individual correlation between 9th level courses and 10th level departmental and common courses of students. The main knowledge discovery sequences of data mining have been applied to the methodology of WBDSS and the system is implemented by the data gathered from Bahçelievler Vocational Trade High School. As a result of the research a combination between E-Okul and WBDSS is found to be remarkable for best implementation and evaluation purposes.