Milli kütüphanede bulunan müzik konulu kitaplarla ilgili bibliyografya araştırması (1994-2011)
Bi̇bli̇ography study about the books on musi̇c at the nati̇onal li̇brary (1994-2001)
  1. Tez No: 411815
  2. Yazar: İDRİS ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZTOSUN ÇAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Müzik, Bibliography, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Milli bir arşiv, müze ve araştırma merkezi olarak hizmet veren Milli Kütüphane,bilimin her alanında olduğu gibi müzik adına da zengin bir arşive sahiptir. Bu nedenleülkemizde 1994-2011 yılları arasında yazılmış müzik konulu kitaplara ulaşmak amacıile Milli Kütüphane arşivine başvurulmuştur. Araştırmada,“Tarama Modeli”kullanılarak elde edilen veriler, bibliyografya düzenleme kurallarından olan“alfabetiksıralama yöntemine”göre sınıflandırılmış ve yıllara-şehirlere göre sayısal olarakdeğerlendirilmiştir. Sonuç olarak 1994-2011 yılları arasında yazılmış 1424 adet kitabaulaşılmıştır. Ayrıca, bu araştırmanın, ülkemizde yapılan ve yapılması planlananaraştırmalara bu araştırmanın nitelik ve nicelik açısından katkı sağlayacağıdüşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Servicing as a national archive, museum, and research centre, National Libraryhas a grand archive relevant to the music as in all sciences. Therefore, it's referred to thearchive of National Library so as to reach books themed music written between theyears 1994-2011 in our country. In this research, the data obtained by using“ScreeningModel”have been classified according to“Alphabetical Processing Model”being oneof the bibliography surveillance rules, and evaluated numerically by year-province. As aresult, it was reached to 1424 books written between the years 1994-2011. It's alsothought that this study may contribute in terms of quality and quantity to researchesconducted and planned to be conducted in our country.