Birecik bölgesindeki koyunlarda bakır, çinko ve demir seviyelerinin araştırlması
An investigation of blood iron, copper and zinc levels in sheep at region of Birecik
- Tez No: 411814
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ AKSOY, YRD. DOÇ. DR. GÜZİN ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Organizmada çok düşük miktarlarda bulunan iz elementler, pek çok metabolik olayın ve immün fonksiyonların gerçekleşmesinde büyük önem taşımaktadırlar. Bu çalışma Birecik bölgesindeki koyunlarda bakır (Cu), çinko (Zn) ve demir (Fe) düzeylerini araştırmak amacıyla yapıldı. Bu çalışmada bölge olarak Şanlıurfa ili Birecik ilçesi belirlendi. Birecik ilçesine bağlı Dalocak, Böğürtlen, Ekenek, Cibinören ve Akarçay köyleri seçildi. Her köyden rastgele seçilen 20, toplamda 100 baş koyundan kan örneği alındı. ICP- OES ile yapılan analizde, beş köye ait kan serumu demir, bakır ve çinko seviyeleri sırasıyla 2.06±0.02 mg/l, 0.81±0.02 mg/l ve 1.06±0.05 mg/l olarak ölçüldü. Yapılan çalışma sonuç olarak değerlendirildiğinde demir, bakır ve çinko seviyeleri referans değerlere göre normal olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Trace elements that are found in very small quantities in the organism are of importance in many metabolic events and immune functions. İn this study, it was aimed to determine the blood serum iron (Fe), copper (Cu) and zinc (Zn) levels in healthy sheep in Birecik region. In this study, the region identified as the town of Sanliurfa Birecik. Birecik district to the Dalocak, Böğürtlen, Ekenek, Cibinören and Akarçay of each region to be divided into five regions, including 20 head of sheep, a total of 100 blood samples were collected from sheep head. Blood samples were randomly selected sheep. Analysis performed by ICP-OES, and serum iron, copper and zinc concentrations in region 2.06±0.02mg/l, 0.81±0.02 mg/l and 1.06±0.05 mg/l were measured respectively. As a result of the study, serum iron, copper and zinc levels were determined normaly compared to reference values.