Kredi derecelendirme kuruluşları ve ülke kredi notlarının makroekonomik belirleyicileri: Panel veri analizi
Credit rating agencies and macroeconomics determinants of sovereign credit ratings: Panel data analysis
  1. Tez No: 411822
  2. Yazar: ÜMİT YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada kredi derecelendirme kuruluşları tarafından belirlenen ülke kredi notları ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki incelenmektedir. Bu kapsamda, çalışmada üç büyük kredi derecelendirme kuruluşundan biri olan S&P'un derecelendirdiği 105 ülke, panel veri ekonometrik teknikleri yardımıyla analiz edilmektedir. Ülkelerin alt ve orta gelirli ülkeler ile yüksek gelirli ülkeler başlıkları altında incelendiği çalışmada, ekonometrik yöntem olarak Sıralı Probit ve Sıralı Logit tahmin yöntemleri tercih edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarında alt ve orta gelirli ülkelerde Kişi Başına Düşen Gelir Düzeyi, Büyüme Oranı, Enflasyon Oranı, Kamu Borcu, Bütçe Dengesi ve Cari İşlemler Dengesinin, yüksek gelirli ülkelerde ise Kişi Başına Düşen Gelir Düzeyi, Enflasyon Oranı, İşsizlik Oranı ve Kamu Borcunun ülke kredi notlarının belirlenmesinde önemli makroekonomik değişkenler olduğu sonucuna varılmıştır. Diğer taraftan alt ve orta gelirli ülkeler için İşsizlik Oranı, yüksek gelirli ülkeler için ise Büyüme Oranı, Bütçe Dengesi ve Cari İşlemler Dengesi ile kredi notları arasında sistematik bir ilişkiye rastlanılmamıştır. 105 ülkenin tümü için yapılan analizde ise her iki tahmin yönteminin ortak sonucu olarak Kişi Başına Düşen Gelirin, Enflasyon Oranının, Bütçe Dengesinin ve Kamu Borcunun ülke kredi notlarının temel belirleyicileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated whether there is a relation between sovereign credit rating determined by Credit Rating Agencies and macroeconomic variables or not. Within this framework, 105 countries graded by S&P, one of three well known Credit Rating Agencies, were analyzed by using Econometric Analysis Of Panel Data. Ordered Probit and Ordered Logit were used as an econometric estimation technique and the countries were categorized as low income and middle income countries and high income countries in the study. According to the estimation results, it was reached a conclusion that they, Per Capita Income, Growth Rate, Inflation Rate, Government Debt, Budget Balance, Current Account Balance, are significant macroeconomic variables in terms of determining sovereign credit rating for low income and middle income countries while they, Per Capita Income, Inflation Rate, Unemployment Rate, Government Debt, are significant macroeconomic variables in terms of determining sovereign credit rating for high income countries. On the other hand, it was reached a systematic relation between credit rating and neither Unemployment Rate for low income and middle income countries nor Growth Rate, Budget Balance, Current Account Balance for high income countries. In the analysis of 105 countries for all the common results of both estimation methods indicate that Per Capita Income, Inflation Rate, Budget Balance and Government Debt are key determinants of Sovereign Credit Rating.