Bir toplumda demokrasinin gelişmesinde 'yerel yönetimler''in rolü: Tarihsel, siyasal ve idari anlamda bir analiz
Role of 'local governances' in the development of democracy within a society: A historical, political and administrative analysis
- Tez No: 411823
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Halkın yönetime katılımını sağlayan mekanizma ve yerel demokrasiler olarak bilinen yerel yönetimler, yerelleşmeye yönelik atılan küresel çabalarla birlikte giderek önem kazanan idari birimler olarak son derece önemlidir. Yerel halka demokrasi bilincinin kazandırılmasında, yerel özerkliğin sağlanmasında temel kurumlar olan demokratik yerel yönetimler, bu noktada önemli görevler üstlenmektedirler. Çalışmada bu kadar önemli görevler üstlenen demokratik yerel yönetimlerin, toplumlarda demokrasinin gelişmesini sağlayan kurumlar olarak oynadıkları rollerin belirtilmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Sonuç olarak demokrasinin yaygınlaştırılması ve toplumlarda demokrasinin geliştirilmesi için öncelikli olarak yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde genel olarak demokrasi olgusu incelenmiştir. İkinci bölümde ise yerel yönetimlerin kavramsal analizi ve demokrasi ile ilişkisi anlatılmıştır. Ayrıca küreselleşme ve yerelleşme çerçevesinde 21. yüzyılda yerel yönetimler konusu ele alınmıştır. Son bölümde ise yerel katılım ve katılımın demokrasinin gelişmesindeki etkisi incelenmiştir. Daha sonra yerel demokrasi ve yerel demokrasi ilkeleri konusu ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Son kısımda ise yerelleşme üzerine yapılan uluslararası çabalar irdelenmiştir. Geniş bir literatür taraması tekniği sonucu oluşturulan tezde birincil ve ikincil kaynaklar kullanılmıştır. Anahtar Sözcükler 1. Demokrasi 2. Yerel Yönetimler 3. Katılım 4. Yerelleşme 5. Yerel Demokrasi
Özet (Çeviri)
Local governances, considered as a mechanism which provides the public to participate in the administration therefore creating a sphere of local democracy, have become very important administrative units because of the global efforts about localization. Democratic local governances carry out an important role in earning the local public a certain level of democratic conscience and to provide the local sovereignty. This study aims to determine and evaluate the role democratic local governances play as institutions which help the development of democracy in societies. It should be mentioned that to generalize democracy and develop it within the societies, local governances should be strengthened and advanced. The work consists of three chapters. First chapter evaluates the concept of democracy. Second chapter makes a conceptual analysis of local governances and their relation with democracy. Also, the subject of local governances within the framework of globalization and localization in 21st century has been analyzed. Final chapter investigates local participation and the effect of participation in the development of democracy. Also, local democracy and the principles of local democracy are analyzed. Finally, international efforts on localization have been explicated. The thesis is created through an extensive literature review, where first and secondary resources are used. KeyWords 1. Democracy 2. Local Governances 3. Participation 4. Decentralization 5. Local Democracy