İdiopatik karpal tünel sendromu hastalarında median sinir kesitsel alanının USG ve MRG ile karpal tünel içerisinde farklı düzeylerden ölçülmesi ve modaliteler arasındaki uyumun belirlenmesi
Measurement of median nevre cross sectional area with ultrasound and MRI in idiopathic carpal tunnel syndome patients
- Tez No: 411840
- Danışmanlar: DR. MAHMUT KACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız Karpal Tünel Sendromunda meydana gelen median sinir kesitsel alanındaki artışın karpal tünel girişinde üç farklı düzeyden hem manyetik rezonans görüntüleme hem ultrasonografi tetkiki ile ölçülmesi ve modaliteler arasındaki uyumun belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: İdiopatik karpal tünel sendromlu 36 olgunun 56 el bileği hem ultrasonografi hem manyetik rezonans görüntüleme tetkiki ile değerlendirildi. Her iki modalitede de median sinir kesitsel alanı karpal tünel girişi, tünel ortası ve çıkışı olmak üzere üç farklı düzeyden ölçüldü. Bulgular: Elektromyografi dereceleri ile median sinir kesitsel alanı arasında en yüksek düzeyde istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde doğrusal korelasyon bulunan düzey manyetik rezonansta giriş düzeyinde ölçülen alan (MRKAGİRİŞ) olarak tespit edildi (p0,05). Sonuç: Hem ultrasonografi hem manyetik rezonans görüntülemede tünel çıkışı düzeyinde (hamat kemiğin kancası) median sinir kesitsel alan ölçümleri arasında anlamlı fark izlenmedi. Elektromyografi dereceleri ile median sinir kesitsel alan ölçümü arasında her iki modalitede de pozitif yönde anlamlı korelasyon tespit edildi. Karpal tünel sendromu şiddeti arttıkça ölçülen median sinir kesitsel alan ölçümü de artmaktadır. Karpal tünel sendromu düşünülen olgulara yapılacak sonografik inceleme ile anatomik varyasyonları kısa sürede, hastaya sıkıntı vermeden, yüksek görüntü kalitesiyle, dinamik olarak değerlendirmek mümkündür. Bu nedenle idiopatik karpal tünel sendromu hastalarında median sinir değişikliklerini değerlendirmek için kullanılacak ilk radyolojik yöntem ultrasonografi olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to measure the cross sectional area of the median nerve with ultrasound and magnetic resonance imaging in three different levels of carpal tunnel and determine the correlation between two modalities. Material and Method: 56 wrists of 36 idiopatic carpal tunnel syndome patients evaluated with ultrasound and magnetic resonance imaging. Median nerve cross sectional area measured at the level of inlet, midtunnel and outlet of the carpal tunnel with two modalities. Results: The highest statistically significant positive linear correlation determined between electromyography and magnetic resonance imaging measurement of media nerve cross sectional area in inlet (p0,05). Conclusion: Both in ultrasound and magnetic resonance imaging median nerve crosssectional area measurements showed no significant difference at the level of outlet. Positive significant correlation was found between electromyography degrees and cross-sectional area of the median nerve in ultrasound and magnetic resonance imaging. Measurement of median nerve cross-sectional area increases according with to the severity of carpal tunnel syndrome. It is possible to determine the anatomical variations in carpal tunnel syndrome patients, without distress to the patient, high-image quality and dynamically with sonography. Therefore, sonography should be the first radiological modality to evaluate the median nerve changes in idiopathic carpal tunnel syndrome patients.