Böbrek naklinde soğuk iskemi süresinin erken dönem greft işlevi ve akut retteki rolü
The effect of cold ischemia time on the delayed graft function and acute rejection in kidney transplantation
- Tez No: 411839
- Danışmanlar: DR. CEZMİ KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı; Kadavradan böbrek nakli yapılan hastalarda soğuk iskemi süresi ile gecikmiş greft işlevi ve akut ret atakları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Kasım 1994 ile Haziran 2009 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Organ Nakli kliniğinde kadavradan böbrek aktarımı yapılan 111 hastanın tıbbi kayıtları geriye dönük incelendi. Soğuk iskemi süresinin gecikmiş greft işlevi ve akut ret üzerine etkisini incelemek için alıcı ve vericinin demografik verileri 1. , 3. ve 5. yıl serum kreatinin seviyeleri ile 1.ve 5.yıl kreatinin klirensleri gözden geçirildi. BULGULAR: Böbreklerin ortalama soğuk iskemi süresi 14.6±5.5 saat idi. Gecikmiş greft işlevi hastaların %54'ünde gözlemlenirken, nakil sonrası 1. yılda akut ret oranı %9.9'idi.
Özet (Çeviri)
To evaluate the relationship between cold ischemia time, delayed graft function and acute rejection episodes among the patients underwent deceased donor kidney transplantation. MATERIAL: Medical records of 111 patients who underwent to kidney transplantation from deceased donors between Now,1994 and July, 2009 were retrospectively analyzed .To examine the impact of cold ischemia time on delayed graft function(DGF) and acute rejection (AR ) ; 1,3 and 5 year level of serum creatinine, 1 and 5 year level of creatinine clearance, demographic parameters of donor and recipient were reviewed. FINDINGS: The mean cold ischemia time of the kidney was 14,6 ± 5.5 hours (mean + SD ). Delayed graft function was observed 54% of the patients and acute rejection rate within first one year after transplantation was 9.9%.