Anadolu ağızlarında çekim edatları ve çekim edatı olarak kullanılan isimler
Postpositions at Anatolian dialects and nouns used as postpositions
- Tez No: 411844
- Danışmanlar: DOÇ. NESRİN SİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezde Anadolu Ağızlarındaki çekim edatları ve çekim edatı olarak kullanılan isimler tespit edilmiş ve bunlar yapı, ses sayısı ve fonksiyonları bakımından incelenmiştir. Bu amaçla Anadolu ağızları ile ilgili tasniflerde belirtilen ?Doğu Grubu? ağızlarından yedi; ?Kuzey Doğu Grubu? ağızlarından iki; ?Batı Grubu? ağızlarından yedi ağız üzerine hazırlanmış olan çalışmalar incelenmiş, çekim edatları ve çekim edatı olarak kullanılan isimler tespit edilmeye çalışılmıştır. ?Giriş? bölümünde çeşitli araştırmacıların çekim edatı kavramı, çekim edatlarının tasnifi ve cümle içerisindeki görevleri konusunda görüşlerine yer verildi. ?İnceleme? bölümünde örnek cümlelelerden hareketle Anadolu Ağızlarındaki çekim edatları ve çekim edatı olarak kullanılan isimler yapı, fonksiyon ve ses sayısı bakımından belirlendi. ?Dizin? bölümünde ise çekim edatları ve çekim edatı olarak kullanılan isimlerin listesi verildi. ?Sonuç? bölümünde ise araştırma sonucunda elde edilen önemli hususlar ortaya konuldu.Anahtar Sözcükler-Anadolu ağızları, çekim edatı ve çekim edatı olarak kullanılan isimler, çekim edatları ve çekim edatı olarak kullanılan isimlerin fonksiyonları, çekim edatları ve çekim edatı olarak kullanılan isimlerin yapıları
Özet (Çeviri)
In this thesis postposition at Anatolian dialects and nouns used as postpositions have been determined and these are searched through their structure, vowel numbers and functions.In this aim seven dialects of east group,two dialects of northeast,seven dialects of West group which are emphasized in assortments about anatolian dialects have been analyzed and tried to determine postposition at Anatolian dialects and nouns used as postpositions .The ıntroduction part of thesis focuses on some expert`s ideas about assortments and missions of postposition at Anatolian dialects and nouns used as postpositions in sentences.In analysis part postposition at Anatolian dialects and nouns used as postpositions at anatolian dialects are modified according to structure, function and vowel number by using examples.In index part postposition at Anatolian dialects and nouns used as postpositions are listed. And the conclusion part includes and shows the important results derived from the research.KEY WORDS: Anatolian dialects, postpositons, fuctions of postpositions and nouns used as postpositions, structures of postpositions and nouns used as postpositions