Romatoid artritli hastalarda kardiyak yapı ve fonksiyonların değerlendirilmesi ve önemi
The evaluation and importance of cardiac structure and functions in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 411855
  2. Yazar: FUNDA CERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, günümüzde önemli komplikasyonları ve morbidite nedeni olan Romatoid Artritin(RA) kalp üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya bilinen herhangi bir kardiyak problemi ve hiperlipidemisi olmayan 38 RA'li hasta ile benzer özelliklerde olan 35 olgu kontrol olarak alındı. Ekokardiyografi yardımı ile yapısal ve fonksiyonel değişiklikler incelendi. RA'li grubun yaş ortalaması 47.6611.88, kontrol grubunun ise 45.7610.49 idi. İki grup anatomik açıdan kalp boşluk çapları değerlendirildiğinde büyük farklılık bulunmazken, kapak tutulumu RA'li grupta fazlaydı. Aynı zamanda RA'li grupta diyastolik disfonksiyon belirgindi. Bu değişikliklerin hastalık süresiyle ilgisi yoktu. RA'li hastalarda kardiyak tutulum yüksek oranda rastlanmaktadır, bu RA'in sistemik bir hastalık olduğunun kanıtıdır. Hastaların kardiyovasküler morbidite ve mortalite nedeniyle yakından izlemi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate effect of Rheumatoid Arthritis(RA) that has lots of sistemik complications, on cardiac functions. We selected 38 RA patients whom has no cardiac problems, hyperlipidemia and we also took 35 healty people with similar properties as control. Structural and functional changes of both groups were analysed by echocardiography. The mean age was 47.6611.88 and 45.7610.49 year in patient and control group respectively. Although there was no significant difference in comparision of cardiac anotomic structure-diameters of cardiac chambers-in two groups, pathologic valvular involvement was higher in RA group. In addition, valvular pathology and diastolic dysfunctions that was not related with disease duration were more significant in RA patients. Cardiac involvement rate is high in patients with RA. This is one of the important evidence that RA is a systemic disease, so patients have to be followed up closely because of cardiovascular mortality and morbidity.