Treatment of multiple gingival recessions with two different approaches
Çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisinde farklı iki tedavi yaklaşımı
- Tez No: 411861
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu kontrollü klinik çalışmanın amacı, Miller Sınıf I çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisinde kullanılan Tünel Tekniği (TUN) ve hücresiz dermal matrix (ADM) kombinasyonu ile kuronale kaydırılan flep (CAF) ve hücresiz dermal matrix (ADM) kombinasyonu işlemlerini takiben ortaya çıkan defekt kapanma miktarı, estetik sonuçlar ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesidir. Bu amaca yönelik olarak, en az 3 mm dişeti çekilmesi derinliğine sahip, 20 bireyin (13 kadın and 7 erkek), 58 adet Miller Sınıf I çoklu dişeti çekilmesi bölgesi çalımaya dahil edilerek, TUN+ADM ve CAF+ADM gruplarına ayrılarak tedavi edilmiştir. . Başlangıçta ve oparerasyon sonrası 12. ayda, plak indeksi, gingival indeks, sondalamada kanama, sondalama derinliği, klinik ataşman seviyesi, çekilme derinliği ve genişliği, keratinize dişeti genişliği, dişeti kalınlığı kaydedilmiş, ortalama ve tam kök kapanma oranları hesaplanmıştır. Hasta memnuniyeti ve kök kapanma estetik skoruda ayrıca değerlendirilmiştir. Başlangıç çekilme derinliği TUN+ADM grubunda 3.23 ± 0.28 mm, CAF+ADM grubunda 3.30 ± 0.35 mm bulunmuştur. Oparerasyon sonrası 12.
Özet (Çeviri)
The objective of this controlled study was to evaluate the clinical effectiveness of tunnel technique (TUN) in combination with acellular dermal matrix graft (ADM) on defect coverage, aesthetics and patient satisfaction compared to coronally positioned flap (CAF) plus ADM for the treatment of Miller Class I multiple gingival recessions. A total of 20 patients (13 females and 7 males) with 58 Miller Class I multiple recessions ≥3 mm were included and divided into TUN+ADM and CAF+ADM groups. At baseline and 12 months after the surgery, plaque index, gingival index, bleeding on probing, probing depth (PD), clinical attachment level, recession height (RH), keratinized tissue height (KT), gingival thickness (GT), and mean and complete defect coverage were evaluated. Patient satisfaction and root coverage aesthetic scores (RES) were also assessed. Baseline RH in TUN+ADM and CAF+ADM groups was 3.23 ± 0.28 mm and 3.30 ± 0.35 mm, respectively.