Metabolism of Turkish black tea phenolics by human gut microbiota
Siyah çay fenoliklerinin insan kalın bağırsak mikroflorası ile etkileşimi
  1. Tez No: 411860
  2. Yazar: EZGİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YEŞİM KADIPAŞAOĞLU, YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GÜÇLÜ ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kalın bağırsak geniş ve çesitli mikrobiyel topluluğa sahip olup, mikrobiyel faaliyeti sebebiyle besinlerin sindirilmesinde büyük rol oynayan bir yapıdır. Fenolikler besinler yoluyla vücuda alındıktan sonra emilmeden kalın bağırsağa ulaşarak buradaki mikroorganizmalar tarafından parçalanıp emilebilen ve sağlığa ve mikrobiyel topluluğa yararlılıkları ve yüksek besin değeriyle ile bilinen maddelerdir. Bu çalışmada, Türk siyah çayı fenolikleri üzerinde bağırsak aktivitesini incelemek için, sağlıklı bir bireyden elde edilen dışkı ile bağırsağın distal bölümünün taklit edildiği pH kontrollü fermentör sistemi kurulmuştur. Bu sistemi desteklemek adına, siyah çayın demleme ve inokülasyon koşulları statik fermentör sisteminde önceden optimize edilmiştir. Fermantasyon sistemi 48 saat boyunca anaerobik ortamda siyah çay özütü (3125 mg/L) eklenerek (R1) veya eklenmeden (R2) çalıştırılmıştır. Fenoliklerin yapılarındaki degişikler HPLC ve açığa çıkan ürünler GC-MS yöntemi ile izlenmiştir. Ayrıca, bakteri profili, fermantasyon boyunca hem koloni sayımı hem de FISH yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Pirokateşol, pirogallol, 4-hidroksifenilasetik asit ve 3-(3-hidroksifenil) propionik asit üretilmesi ile ilişkili olarak (p0.05) ve FISH analizinde, görüntülerdeki arkaplanda kirliliğinin sayımı etkilemesi üzerine deneyin daha sonraki çalışmalar için tekrarlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Human gut microbiota has diverse microbial community with diverse and intense metabolic activity on non-digested dietary substances, easing the absorption. Phenolics, kind of dietary compounds with exceptional nutritive and health related value, are expose to colonic metabolism and/or release their local or systemic effects on human body. In this study, gut microbiota dependent metabolism of Turkish black tea phenolics were investigated in a pH-controlled fermentor system using fecal inocula from a Turkish healthy male. Before being set up, brewing conditions and inoculation amount of black tea extract were optimized and initially performed in static cultures. Cultures were grown in synthetic medium at 37°C under flowing nitrogen with (R1) or without (R2) addition of black tea extract (3125 mg/L) for 48 h. The activities of microbiota on phenolic metabolism were monitored by degradation of catechins using HPLC-PDA and production of their metabolites using GC-MS. For microbial profile, plate counting and FISH analysis were performed. EC, EGCG, ECG and theaflavins were significantly and completely metabolized during 24 h period relative to control (R3) (p0.05). In FISH analysis, the background noise obstructed the quantification of bacteria in the images, so the analysis should be repeated to obtain reproducible accuracy.