Türk Sinemasında toplumsal gerçekçilik ve Yılmaz Güney sineması
Social realism in Turkish Ci̇nema and Yılmaz Güney movies
- Tez No: 411869
- Danışmanlar: DOÇ. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma Türk sinemasında toplumsal gerçekçiliğin ve bu gerçekçiliğin tam ortasında yer alan bir yönetmenin,“Yılmaz Güney”in sinemasını anlatan bir çalışmadır. Bu çalışmadaki ana amacımız hem Türk sinemasının çok iyi geçen ancak karanlıkta kalmış toplumsal gerçekçilik dönemini (1960–65) anlatabilmek, hem de Türkiye'de 1960 darbesi sonrasında ortaya çıkan toplumcu-ilerici atmosferin toplumsal gerçekçi bir sinema akımının ortaya çıkmasındaki etkisine ışık tutabilmektir. Burada vermek istediğimiz ana fikir savaş sonrası, darbe sonrası gibi toplumsal kriz dönemlerinde, dağılan ama tam olarak parçalanmayan toplumu“yeniden canlandırma”,“yeniden yapılandırma”gibi amaçların öne çıktığı zamanlarda sanat alanında“gerçekçi”bir eğilimin ortaya çıktığıdır. Bunu ileriki sayfalarda ayrıntılı bir şekilde irdeleyeceğiz. Bunun yanında bu akımdan etkilenen Türk yönetmenlerin (Halit Refiğ, Metin Erksan, Ertem Göreç, Duygu Sağıroğlu) ortaya çıkardıkları filmler ve bu akımdan fazlasıyla etkilenen ki Türkiye'de ve dünyada, filmleriyle büyük tartışmalara neden olan Yılmaz Güney'in biyografisi ve filmleri incelenmiştir. Gerçekçilik akımının tarafsız ve“gerçekçi”bir biçimde irdelendiği, akımın önde gelen yönetmenlerinin ve filmlerinin incelendiği bu çalışmanın sosyal bilimlere bir yardımcı kaynak olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This project is about the social realism of Turkish cinema and the director of Yılmaz Güney whom is in the middle of the social realism cinema. Our main purpose is not only to explain darkside of social realistic period (1960-65) of Turkish Cinema which was making good, but also monitorize that period which was effected by social-progressive atmosphere appeared after 1960 politic beat. We would like to point out that, after country experienced any war or politic beat ,when roughly treated society is aimed to be resurrected and rebuilt , realistic tendency and attitude is occured in art.We'll focus on these details in further pages. Also we want to explain Turkish films about the social realism which were directed by Halit Refiğ, Metin Erksan, Ertem Göreç and Duygu Sağıroğlu. At the same time we analyze Yılmaz Güney's films with blow by blow. We explicate the realism, their directors and films by objective investigation. As a result, we want to be assistant resource for social science with this project.