Türk kimliğinin inşasında Türk sinemasının rolü: Tarihi filmler ve Cüneyt Arkın örneği
Effective of Turkish cinema of the Turkish identity: Turkish historical movies and popularity of Cüneyt Arkın
  1. Tez No: 405445
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra, oluşan Türk kimliğinin inşasına, Türk sinemasının ve onun özellikle 1960 ve 1980 arasındaki dönemi olarak adlandırılan Yeşilçam dönemindeki tarihi filmlerinin yine tarihsel bir bakış açısı ışığında etkisi ve katkısı önemlidir. 19. yüzyılda milliyetçiliğin keşfi sinemayı da etkilemiş, sinemacılar filmler aracılığıyla toplumsal gerçeklik öğelerini yansıtmaya başlamış ve 'millilik' de yine çekilen bu filmlerde görülmeye başlanmıştır. Ayrıca 19. yüzyılda sinemanın doğuşu ve Osmanlı'ya girişi ile belgegeçer filmlerin çekilmesiyle başlayan sinemacılık faaliyeti Türk sinemasının dönemlere ayrılması ve bu dönemlerde yapılan filmlerle devam etmiştir. Bu dönemler arasında ise özellikle 1960 ve 1980 arası yılları kapsayan popüler ve genel geçer adıyla Yeşilçam Sineması tarihi filmler furyası millilik açısından bize bir prototip sunar. Dolayısıyla bu çalışmada Türk milliliği ve kimliği yönünden önemli bir durum arz eden Yeşilçam dönemi tarihi filmleri, milliyetçi filmleri ve örnek olarak da bu filmlerde en çok rol alan başrol oyuncusu Cüneyt Arkın'ın oynadığı bu dönem tarihi filmleri incelenerek ve yine örnekler aracılığıyla konuya aydınlık getirilmiştir. Yine canlı tanıklar olarak Yeşilçam sineması döneminde yapımcı, senarist ve yönetmen olarak görev yapan ve bu filmlerin çevrilmesinde rol almış sinemacılardan, yapımcı ve yönetmen Yılmaz ATADENİZ, Senarist ve Yönetmen Safa ÖNAL, Yapımcı ve Yönetmen Erdal TUŞUNEL ve yine Yapımcı ve Yönetmen İsmail GÜNEŞ ile yapılan mülakatlara ve araştırma konusu gereği çeşitli makalelerle birlikte görselliğe de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the establishment of the Republic of Turkey, consisting the construction of the Turkish identity of Turkish cinema especially between 1960-1980 has an effect of a historical perspective and the light of the movies in the historic period called Yesilcam. The nationalism in the 19th century has affected to discover cinema. Filmmakers have begun to reflect elements of social reality trough movies and nationality was also taken in these films and began to be seen again. Also in the 19th century and the beginning of the birth of cinema activitities there are movies seperated between Ottoman and Turkish cinema and this continued with films made in this period. The period between the 1960 and 1980 are the most popular cinema called Yesilcam covering years from cinema. Glut of films gives us a prototype in terms of nationality. In this work, Turkish people are national, identity is an important condition of supply that Yesilcam era historical films in terms of national films and the example is played by the most involved leading players named by Cuneyt Arkin. Again Yesilcam during making live witness, screenwriter and served as director and movies are translated in part. Producer and director Yilmaz Atadeniz, writer and Director Safa Onal, producer and director Erdal Tusunel and also producer and director Ismail Gunes which made interviews and research about various articles.