Deneysel nazal mukozal fleplerde histopatolojik değişikliklerin ve mukosilier aktivitenin değerlendirilmesi
Evaluation of histopathologic changes and mucociliary activity in experimental nasal mucosal flaps.
  1. Tez No: 411870
  2. Yazar: ALTAY ATEŞPARE
  3. Danışmanlar: PROF. EMRE ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Nazal mukoza rotasyon fleplerinde postoperatif dönemde gelişen histopatolojik değişiklikler ile flep mukozasında mukosilier transport zamanı ve yönünü belirleyerek nazal Cerrahide başarıyı etkileyebilecek yeni bazı fikirler üretmek amacıyla yapılan bu çalışma Şubat-Haziran 2003 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Deneysel Araştırma Laboratuvarında gerçekleştirildi. Çalışmada kullanılan 27 tavşan 3 gruba ayrıldı. Beş tavşan kontrol grubuna, 11 tavşan ikinci gruba, diğer 11 tavşan da üçüncü gruba dahil edildi. Deney gruplarında cerrahi olarak septal rotasyon flepleri hazırlandı ve flep yönü değişecek şekilde karşı nazal kaviteye döndürülüp suture edildi. Cerrahiden sonraki birinci hafta sonunda II. grubu oluşturan tavşanlar, bir ay sonunda ise III. grubu oluşturan tavşanlar tekrar opere edildi. Flep mukozasında mukosilier transport yönü ve transport zamanı belirlendi. Daha sonra flep mukozalarından histopatolojik inceleme yapmak üzere biopsi örnekleri alındı. Deney gruplarını oluşturan tavşanların tümünde mukosilier akım yönü rotasyon yapılan bölgede anterior doğrultuda olduğu görüldü. Karbon partikülü ile yapılan ve belirlenen bir cm'lik mesafeyi kat etme süresi olarak belirlenen mukosilier transport zamanı ölçümleri I. grupta 9,25-11,75 dakika (ortalama 10,65±0,77), II. grupta I1,25-13,67 dakika (ortalama 12,39±0,77), III. grupta ise 10,00-12.25 dakika (ortalama 11,12±0,66) olarak bulundu. İstatistiksel analiz sonucunda II.
Özet (Çeviri)
This study, aimed to determine histopathological changes in nasal mucosal rotation flaps in postoperative period and to submit some new views that would probably affect the success of nasal surgery by defining the duration and direction of the mucociliary transport on the mucosal flap. It is carried out in the Experimental Researches Laboratory of Kocaeli University between February-June 2003. 27 rabbits used in the study are divided into 3 groups. 5 rabbits are included to the control group, 11 to the second group and the other 11 are included to the third group. Surgical septal rotational traps are prepared in the experimental groups. The flaps are rotated and sutured to the opposite nasal cavity by changing the direction. Reoperation is performed to the second group after the first week of surgery, and after the first momh to the third group. The duration and direction of the mucociliary transport is defined on the mucosal flap. Biopsy specimens are prepared from the mucosal flaps in order to perform histopathological investigations. The direction of the mucociliary transport on the rotation zone is observed to be anteriorly in all the rabbits constituting the experimental groups. Mucociliary transport time measurements made by using carbon particles and determined as traversing a one cm. distance are found 9,25-11,75 minutes (mean 10,65± 0,77) in the first group, 11,25-13,67 minutes (mem 12,39±0,77) in the second group, and 10,00- 12,25 minutes (mean 11,12±11,66) in the third group. Compared to the other groups, the extended transport time of the second group revealed statisticaly significant (p< 0,05). A decrease in the density of the cilia and an intense infiltration of inflammatory certs are found in the second group by histopathological studies. In the third group, the density of the cilia is fi›und to be nearly normal, a decreased cellular infiltration and an increased number of seromucous glands and mucus quantity are observed. As a conclusion, ciliary flow direction in the nasal rotation flaps with surgical changed directions is determined to keep its previous state. The mucociliary transport time in a short period after surgery is found to be extended, then however is back to normal by the time, this suggested to be related to the inflammation developed after surgery. As many factors including local and systemic conditions and surgical principles, the physiological suitability of the nasal mucosal flap mucociliary transport direction must be considered as an additional factor while assessing the success of practicing rotation flaps in nasal surgery.