Çinko katkılı antibakteriyel özellikte hidroksiapatit üretimi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of zinc-doped antibacterial hydroxyapatite
  1. Tez No: 411875
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇINAR ÇAĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, yaş kimyasal yöntem içinde yer alan asit-temelli metot kullanılarak katkısız hidroksiapatit (HA) ve farklı oranlarda çinko (Zn) katkılı HA sentezlenmiş; sentezleme aşamasında kullanılan Zn katkısının, parçacık boyutu ve morfolojisi üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Ayrıca Zn katkısının (ağ. % 1, ağ. % 2 ve ağ. % 4) ve sinterleme sıcaklığının (1000 °C, 1100 °C, 1200 °C); HA ve yan faz oluşumu, sinterlenebilirlik, yoğunluk ve mikrosertlik üzerindeki etkileri incelenmiş; Zn katkısının yapıya dahil olup olmadığı belirlenmiştir. Asit-temelli yöntem kullanılarak sentezlenen katkısız tozlarının taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntülerinden, parçacık boyutunun yaklaşık 150 nm uzunluğunda, 40 nm genişliğinde ve parçacıkların iğne uçlu olduğu; sentezleme aşamasında kullanılan farklı oranlarda çinkonun parçacık boyutu ve morfolojisi üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. X-ışını kırınımı (XRD), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDAX) analizleri sonucunda, katkısız ve çinko katkılı olarak sentezlenen tozların HA olduğu ve yapıya çinkonun dahil olduğu belirlenmiştir. Sinterleme sıcaklığının artması ile daha yoğun bir yapı elde edilmiş olup; sentezleme aşamasında kullanılan çinko katkısının, yoğunluk ve mikrosertlik üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, undoped hydroxyapatite (HA) and doped HA including different contents of zinc (Zn) were synthesized by using the acid-base method which is one of the wet chemical methods. The effects of Zn content used in the synthesis stage on particle size and morphology were determined. Moreover, the effects of Zn content (wt. 1 %, wt. 2 %, wt. 4 %) and sintering temperatures (1000 °C, 1100 °C, 1200 °C) on the formation of HA and Zn-related minor phases, sinterability, density and microhardness were investigated; and it was determined that whether Zn is doped to the structure. The scanning electron microscope (SEM) observations of the undoped powders synthesized by using the acid based method revealed that needle-like particles with the length of approximately 150 nm and width of approximately 40 nm were obtained. It was determined that different contents of Zn used in the synthesis stage has no prominent effect on the particle size and morphology. The results of X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) and Energy dispersive X-ray analyses (EDAX) indicated the presence of Zn in the primary HA structure. It has been observed that density increases with the sintering temperature as expected; and it has been concluded that the content of zinc used in the synthesis phase has no prominent effect on both of the density and microhardness.