Enfekte psödoartrozlarda antibiyotikli sement ile kaplı intramedüler çivi uygulaması sonuçlarımız
Results of use bone cement wi̇th anti̇bi̇oti̇c coated i̇ntramedullary nai̇li̇ng i̇n i̇nfected pseudoarthrosi̇s
  1. Tez No: 411883
  2. Yazar: FERDİ DIRVAR
  3. Danışmanlar: UZMAN KUBİLAY BENG
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Cierny-Mader evre 4 enfekte kaynamama gelişen femur ve tibia hastalarında, debridman ve antibiyotikli polimetilmtakrilat çimento kaplı intramedüler çivi kullanılarak tedavi etkinliği değerlendirilmesidir. Materyal metod: 2009- 2012 tarihleri arasında hastanemize başvuran Cierny Mader evre 4 enfekte kaynamama mevcut olan 14 hasta çalışmaya alındı .Hastaların 4 ü kadın 10 u ise erkekti, hastaların ameliyat edildikleri dönemde ortalama yaşı 51.2 yıl ( 30 – 84yıl) dı. Hastaların 3'ü femur, 11'i tibia enfekte psödoartroz tanısı ile tedavi edildi. Hastaların 3 ünde atrofik, 11' inde hipertorfik enfekte kaynamama mevcuttu. Hastalara ameliyathane şartlarında debridman yapılıp intramedüler çivi için kemik medullası oyucular ile oyularak temizlendi. 40 gram sement içerisine 4 gram teikoplanin ilave edilerek hazırlanan kemik çimentosu silikon boru yardımıyla çivi etrafında 1 mm lik manto oluşturacak şekilde hazırlandı ve intramedüler olarak uygulanarak kilitleme yapıldı. Hastaların ortalama takip süresi 24.7 ay'dı (8 ay – 37 ay). Hastalar ameliyat öncesi ve ameliyat sonrasında konvansiyonel radyografi ve haftalık olarak alınan ESR, CRP , WBC değerleri ve akıntının durumu açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the effectiveness of debridement and Antibiotic Cement-Coated intramedullary nail treatment in Cierny Mader stage 4 patients with infected nonunion of the femur and tibia. Material Method: The study included 14 patients with infected nonunion between 2009 - 2012 admitted to our hospital . 4 of patients were women, 10 were men. Average age at operation time 51.2 year ( 30 – 84 years ). 3 of patients were femur , 11 were tibia. 3 of the patients had atrophic, 11 were hipertrophic infected nonunion . Debridement and bone medulla reaming was performed at the operation theatre . 4 grams of teikoplanin added per 40 gram bone cement. By the aid of silicone tube teikoplanin added bone cement forming 1 mm mantle around nail and intramedullary nailing was performed. Mean follow-up period was 24.7 month (8 – 37months ). Follow up parameters were conventional radiography, values of ESR ,CRP, WBC and condition of wound leakage. SSPS program was used to in study using Fisher 's exact and ANOVA repeated. Tests .