Ekstraamniotik deksamethazon ve foley kateter ile doğum indüksiyonu
Induction of labor with extraamniotic dexamethasone and foley catheter
- Tez No: 411886
- Danışmanlar: UZMAN HASAN CEMAL ARK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Gebelikte anneye ve bebeğe ait bazı nedenlerden dolayı doğumun uyarılarak başlatılması gerekebilir. Serviksin yumuşaması, silinmesi ve açılması başarılı vajinal doğum için gereklidir. Amniotik zarlarda glükokortikoid reseptörlerin gösterilmesi nedeniyle kortikosteroidlerin doğum olayında otokrin veya parkrin tarzda etkili olabileceği görüşü savunulmaktadır. Araştırmamız, kortikosteroidlerin lokal olarak da doğum indüksiyonunda yeri olup olmadığını göstermeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza, son trimester içindeki 100 adet gebe alınmıştır. Bir gruba (n=50) intraservikal olarak şişirilmiş bir Foley balon kateterinden ekstraamniotik olarak deksamethazon ve diğer gruba da (kontrol grubu, n=50) salin solüsyonu verilerek doğum indüksiyonu denenmiştir. Her iki grupta balon vajene düştüğü zaman veya düşmeyen olgularda ise uygulamamnın 6. saatinde intravenöz oksitosin uygulamasına geçilmiştir. Yaş, gebelik sayısı, doğum sayısı, abortus ve küretaj sayısı, gebelik haftası, uyarılma endikasyonları (oligohidramnios, preeklampsi, intrauterin gelişme geriliği, sürmatürasyon ve diğer), başlangıç bishop skoru, neonatal bulgulardan doğum kilosu, 1. dakika ve 5. dakika Apgar skorları, neonatal resusitasyon ve mekonyum aspirasyon varlığı gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Doğumun uyarılma süreleri, doğum süreleri (indüksiyon-aktif faz aralığı ve indüksiyon-doğum aralığı) ve ayrıca bishop skorları değerlendirilmiştir. Bulgular: Gruplar arsında yaş, gebelik sayısı, doğum sayısı, abortus ve küretaj sayısı, gebelik haftası, uyarılma endikasyonları (oligohidramnios, preeklampsi, intrauterin gelişme geriliği, sürmatürasyon ve diğer), başlangıç bishop skoru, neonatal bulgular, doğum kilosu, 1. dakika ve 5. dakika Apgar skoru, neonatal resusitasyon ve mekonyum aspirasyon varlığı, normal doğum, sezaryen ve endikasyonları açısından anlamlı bir fark yoktu Gruplar arasında hipertonisite, bulantı veya kusma ve ateş açısından da bir fark yoktu. Fakat, deksamethazon uygulanan grupta doğumun uyarılma süresi anlamlı olarak daha kısa bulunmuştur (deksamethazon grubunda 6,62±1,81 saat, kontrol grubunda 8,94±1,28 saat, p=0,0005). Ayrıca, doğum süresi de deksamethazon uygulanan grupta daha kısa olduğu gözlenmiştir (deksamethazon grubunda 12,42±2,55 saat, kontrol grubunda 15,71±1,12 saat, p=0,0003) Sonuç: Kortikosteroidler doğum mekanizmasında muhtemelen önemli rol oynayan hormonlardan biridir. Yapılan çalışmalar kortikosteroidler ile prostaglandin E2 arasında normalde beklenen baskılamanın aksine, prostaglandin düzeyini indükleyici bir mekanizma olduğunu göstermiştir. çalışmamızda indüksiyon-aktif faz aralığını gösteren doğum uyarılma süresi ve doğum sürelerine bakıldığında, gruplar arsında anlamlı bir fark gözükmektedir. Deksamethazon uygulanan grupta bu parametrelerde belirgin bir kısalma gözükmekte idi. Bu da kortikosteroidlerin doğum indüksiyonunu muhtemelen kolaylaştırıcı bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Fakat, en uygun doz, en uygun uygulama yeri ve uygulanış şekli için daha fazla vaka sayısı içeren çalışmaların yapılması gerekmektedir. Sonuç olarak, kortikosteroidler doğum indüksiyonunda önemli etkileri mevcuttur ve en azından diğer yöntemlere yardımcı bir faktör olarak kullanılabilinirler.
Özet (Çeviri)
Purpose: Induction of labor may be indicated because of some maternal or fetal reasons. Softening and dilatation of cervix are necessary for a successful vaginal delivery. Since glucocorticoid receptors have been shown on amnion, corticosteroids may play a role during labor in a paracrine or autocrine way. Our study has aimed to show whether there is a role of corticosteroids during labor by a local effect. Materials and methods: A hundred pregnant women in their last trimesters were taken into the study. In the first group (n=50), labor was induced by using a foley catheter and extramniotic dexamethasone infusion. In the other group, labor was induced by using a foley catheter and saline infusion. In both groups, oxytocine was started when the balloon of the foley catheter was in the vagina or at 6th hour of the treatment. Age, number of pregnancy, number of delivery, number of abortion, curettage,gestational weeks, indications for induction (oligohydramnios, preeclampsia, intrauterine growth retardation, surmaturation and the others), initial bishop score, neonatal weight, 1st and 5th minute Apgar scores, neonatal resuscitation, and meconium aspiration were compared between the groups. In addition, vaginal delivery, cesarean section and their indications were also compared. The duration of induction of labor, labor duration (induction-active phase time and induction-delivery time) and bishop scores were evaluated. Findings: There was no significance between the groups for age, number of pregnancy, number of delivery, number of abortion, curettage,gestational weeks, indications for induction (oligohydramnios, preeclampsia, intrauterine growth retardation, surmaturation and the others), initial bishop score, neonatal weight, 1st and 5th minute Apgar scores, neonatal resuscitation, and meconium aspiration, vaginal delivery, cesarean section and their indications. There was also no significant difference between the groups for hypertonicity, nausea, vomiting and fever. But, the duration of induction of labor was found to be shorter in dexamethasone group than saline group (6,62± 1,81 hours vs. 8,94±1,28 hours, p=0,0005). In addition, labor duration was also found to be shorter in dexamethasone group than saline group (12,42± 2,5 hours vs. 15,71±1,12 hours, p=0,0003). Conclusion: Corticosteroids are probably one of the hormones that play role in the mechanism of labor. Some studies have shown that corticosteroids may have an induction effect in prostaglandin E2 levels rather than the expected original effect of suppression. Our study has shown that there are significant differences in the labor duration and the duration of the induction for labor which shows the time between induction and active phase. These parameters were significantly shorter in the dexamethasone group. This shows that corticosteroids has a positive effect in labor induction. But, it is needed a large number of case studies to understand the optimal dosage, the optimal application way and location. As a result, corticosteroids have important roles in labor induction and they can be used as a co-factor for other modalities for induction.