İkinci trimester gebelik sonlandırılmasında ekstraamniyotik rivanol instillasyonu ve intraservikal prostaglandin E2' nin etkinliğinin araştırılması
  1. Tez No: 40081
  2. Yazar: HASAN TALAT SATOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Çalışmamıza 1989 -1995 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine müracaat eden ikinci trimester gebelik sonlandırma endikasyonu olan 95 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruptaki 55 hastaya ekstraamniyotik rivanol instillasyonu, ikinci gruptaki 40 hastaya intraservikal PgE£ (Dinoproston)-oksitosin infüzyonu kombinasyonu uygulandı. Her iki gebelik sonlandırma yöntemini etkinlikleri, ortalama uygulama-gebelik sonlandırma süreleri ve komplikasyonları açısından kıyasladık. Bu parametrelerin yaş, gebelik haftası ve parite ile olan ilişkilerini araştırdık. Ekstraamniyotik rivanol instillasyonu ile elde ettiğimiz %94.5'lik başarı oranı, intraservikal dinoproston-oksitosin infüzyonu ile elde ettiğimiz %77.5'lik başarı oranına göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p0.05). Çalışmamızda kullandığımız her iki yöntemle de ciddi komplikasyon gözlenmedi. Minör komplikasyonlar ekstraamniyotik rivanol instillasyonu uyguladığımız grupta %16.3, intraservikal dinoproston-oksitosin infüzyonu uyguladığımız grupta %32.5 oranında gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 95 patients, attended to GATA Haydarpaşa Training Hospital between 1989 and 1995, were included in this study because of second trimester pregnancy termination. The patients were randomly divided into two groups. Extraamniotic rivanol instillation for 55 patients in the first group, and intracervical PGE2 (dinoproston) and oxitocin infusion combination for 40 patients in the second group were applied. We compared both of the pregnancy termination methods according to efficiency, duration and complication. On the other hand, we searched for the relation between these parameters and age, parity and time of pregnancy. The success rate %94,5 with extraamniotic rivanol instillation was significantly higher than the success rate %77.5 with intracervical dinoproston-oxitocin combination (p0.05). There were no serious complication for each method. Minor complications were 16.3 % in extraamniotic rivanol instillation group and 32.5 % in intraservical dinoproston-oxitocin infusion group, respectively.