İskemik serebrovasküler hastalıkta metabolik sendrom sıklığı ve karotis intima-media kalınlığı ilişkisi
The frequency of metabolic syndome in ischemic cerebrovascular disease and the relation of carotid intima-media thickness
- Tez No: 411887
- Danışmanlar: PROF. DURSUN KIRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Metabolik sendrom (MtS), sedanter yaşam ve beslenme tarzı değişiklikleri nedeni ile sıklığı giderek artan bir klinik sendromdur. Kardiyovasküler hastalıklar üzerinde yapılan çalışmalar MtS'un ateroskleroz gelişiminde etkili olduğunu göstermiş ve bu sonuçlar iskemik inmede de MtS varlığını araştırmaya neden olmuştur. Aterosklerozun erken damarsal değişiklikleri, karotis intima-media kalınlığında (IMK) artış ile kendini göstermektedir. Bizim çalışmamızın amacı, iskemik inmede MtS sıklığını tespit etmek, karotis IMK'lığı ile MtS veya parametrelerinin ilişkisini sorgulamaktır. METOD: Bu çalışmaya Nisan 2007- Nisan 2009 tarihleri arasında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 3. Nöroloji Kliniği'nde iskemik inme tanısı ile yatarak tedavi altına alınan 194 hasta dahil edilmiştir. Hastalara açlık kan şekeri ölçümü (AKŞ) ve lipid profilini içeren rutin kan tetkiklerinin yapılmasının yanı sıra kan basınçları kaydedilmiş, bel çevre ölçümleri alınmıştır. Hastalar National Cholesterol Education Panel (NCEP) tanı kriterlerine göre MtS varlığı açısından incelenmişlerdir. 194 iskemik inme hastanın 133 tanesine karotis IMK'nı ölçmek amacıyla karotis Doppler Dupplex USG uygulanmıştır. 133 hastanın 99 tanesi yatış sırasına göre MtS varlığı ve yokluğuna göre iki gruba ayrılmış ve karotis IMK ile MtS varlığı, Trial of Org 10172 in Acute Stroke Treatment (TOAST) ve Oxfordshire Community of Stroke Project (OCSP) arasındaki ilişki sorgulanmıştır. BULGULAR: Çalışmaya alınan 194 iskemik inme hastasının 126 tanesinde ( % 64.9) MtS tespit edildi. MtS olan hastaların 76 (% 60.3) tanesi kadın, 50'si (% 39.7) erkekti. Metabolik sendrom 50 yaş altı hastalarda % 22,2, 50-60 yaş arası hastalarda % 23, 60-70 yaş arası hastalarda % 32,5 ve 70 yaş üzerindeki grupta % 22,2 olarak gözlendi. MtS'lu hastalarda yaş ve cinsiyet dağılımı genel iskemik inme hasta populasyonumuzla aynı oranlarda bulundu. Benzer şekilde Metabolik sendromlu hastalarda TOAST ve OCSP sınıflamaları genel iskemik inme populasyonumuzla benzer dağılım oranları gösterdi. Karotis Doppler Dupplex USG uygulanan 133 hastanın 117 tanesinde karotis IMK normalden artmış olarak tespit edildi. Karotis IMK ile AKŞ, High Density Lipoprotein (HDL) kolesterol düzeyi ve bel çevresi arasında bir ilişki tespit edilmezken, Trigliserid (TG) yüksekliği ve Hipertansiyon (HT) varlığı ile arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulundu (p=0.007). Çalışmanın ikinci aşamasında MtS olan ve olmayan hastalar arasında cinsiyet, karotis IMK ve TOAST sınıflaması açısından istatistiki olarak anlamlı bir ilişki kurulamadı. Ancak Posterior Sirkülasyon Sendromu (POCİ) alt grubunda MtS riskinin diğer OCSP alt gruplarına göre anlamlı olarak düşük olduğu tespit edildi (p=0.04). SONUÇ: Metabolik sendrom iskemik inmede genel populasyona kıyasla daha yüksek oranlarda gözlenmekte ve giderek sıklığı artmaktadır. Çalışmamızda MtS varlığı ile karotis IMK arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki saptanmamış olsa da, MtS komponentlerinden HT varlığı ve TG yüksekliği ile arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Erken aterosklerozun bir bulgusu olan karotis IMK, özellikle hipertansif ve TG yüksekliği olan MtS hastalarında iskemik inmenin bir habercisi olabilir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Metabolic syndrome is a clinical syndrome whose insidance is increasing because of sedentary lifestyle and alimentary changes. Researches done about cardiovascular diseases show that metabolic syndrome has influence on atherosclerosis. This leads new searches in ishemic cerebrovascular disease. The early sign of atherosclerosis is the carotid intima-media thickness of the carotid arteries. The aim of our study is to detect the insidance of MtS in ishemic cerebrovascular disease and to interrogate the relation between karotid intima-media thickness and MtS and its components. METOD: 194 patients who admitted to Bakırköy Mental Health Hospital 3rd Neurology Clinic as ishemic stroke between April 2007 and April 2009 are included to the study. The routine blood samples, including blood glucose and lipid profiles, blood pressures and waist circumferences are taken of 194 patients. The patients are explored about MtS using NCEP diagnostic criterias. Karotid Doppler Dupplex USG is performed to 133 patients in order to detect the carotid intima-media thickness. 99 patients were grouped into two groups according to presence of MtS. Karotid intima-media thickness, OCSP and TOAST are examined in two groups. FINDINGS: 126 patients had MtS in 194 strokes in our study. % 60.3 of these were women and % 39.7 were men. MtS was detected as % 22.2 in patients younger than 50 years of age, % 23 between 50-60 years, % 32.5 between 60-70 years and % 22.2 older than 70 years of age. The distribution of age and gender didn't differ between stroke and MtS patients. Also TOAST and OCSP were similar in two groups. Karotid intima-media thickness was higher in 117 patients. There was no relation between blood glucose level, waist circumference, HDL and karotid intima-media thickness. However there were istatistically significant relations between TG, HT and intima-media thickness (p=0.004, p=0.007). In the study, there was no relation between the MtS group and non-MtS group about gender, karotid intima-media thickness and TOAST. However, in MtS group there was less POCİs (p=0.04). RESULTS: Metabolic syndrome has higher incidence in stroke patients according to general population. In our study, we found no relation between MtS and carotid intima media thickness but there was a significant relation between TG, HT and karotid intima-media thickness. As karotid intima-media thickness is an early sign of atherosclerosis, especially in hypertensive patients and in patients who have high TG levels, it can also warn about the future strokes.