Çocukluk çağı dadı dirseği olgularında redüksiyon için uygulanan hiperpronasyon ve supinasyon – fleksiyon manevralarının başarı ve ağrı düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of success and pain levels of supination-flexion and hyperpronation maneuvers in childhood nursemaid's elbow cases
  1. Tez No: 411893
  2. Yazar: YAHYA KEMAL GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, İlk ve Acil Yardım, Orthopedics and Traumatology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağı dadı dirseği olgularının redüksiyonu sırasında kullanılan hiperpronasyon (HP) ve supinasyon-fleksiyon (SF)manevralarını etkinlik ve ağrı açısından karşılaştırmaktır. Metot: Bu çalışma 1 Ekim 2009 - 1 Ekim 2010 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Acil Tıp Kliniğinde yapılan prospektif, psödorandomize, kontrollü ve kör olmayan klinik bir çalışmadır. Çalışmaya 0-6 yaş arasında 51 (%34)'i erkek, 99 (%66)'u kadın toplam 150 hasta alınmıştır. İlk redüksiyon denemesi başarısız olduğu durumlarda ikinci redüksiyon aynı yöntemle yapılmıştır. Şayet tekrar başarısızlık durumunda diğer alternatif yönteme geçilmiştir. İlk redüksiyon denemesi başarılı olunan ve 1 yaşın üzerinde olan toplam 113 hasta üzerinde“ Modified Children's Hospital of Eastern Ontario Pain Scale ”ile ağrı seviyesi değerlendirilmiştir. Bulgular: İlk redüksiyon denemesinde 121 (%80,7) hastada başarı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the hyperpronation (HP) and the supination-flexion (SF)reduction techniques for reducing nursemaid's elbow in terms of efficacy and pain. Methods: This prospective, pseudorandomized, controlled, nonblinded study was conducted in an Ankara Training and Research Hospital Emergency Department between October 1, 2009, and October 1, 2010. A total of 150 patients ( 51 males [34%] and 99 females [66%] between the ages of 0 to 6 years ) were included in the study. When the first reduction attempt failed, second attempt was performed using the same technique. After failure of the second attempt, reduction technique was changed to an alternate technique. Level of pain was evaluated using the Modified Children's Hospital of Eastern Ontario Pain Scale in 113 patients older than 1 year who had a successful reduction process on the first attempt.