Ankara'daki bazı kent parklarının tasarım anlayışlarının incelenmesi
Review on sense of design for some urban parks in ankara
- Tez No: 411892
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HALİM PERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kent parkları, insanların yoğun çalışma temposu sonucu ortaya çıkan rekreasyonel ihtiyaçların karşılanması amacıyla oluşturulmuş kamuya açık alanlardır. Kent insanı için, hem bedensel hem de zihinsel olarak kendini yenilemeye olanak veren bu alanların tasarımı, tasarım anlayışı, bu anlayışın sürdürülebilirliği bu nedenle çok büyük önem taşımaktadır. Bu tez kapsamında, öncelikle kent parklarının tanımı, işlevleri ve kent parklarında yer alan kullanımlara yer verilmiş, sonrasında ise çalışma alanı olarak belirlenen kent parklarının mevcut kullanımları ortaya konulmuştur. Bu bilgiler ışığında incelenen tüm kent parkları hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Ankara'daki bazı kent parklarının tasarım anlayışlarını inceleyerek, incelenen bu kent parklarının olumlu ve olumsuz yönlerini saptamak ve bu bilgiler doğrultusunda öneriler sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Urban parks are public areas which are formed for the purpose of covering recreational reeds as a result of intensive work tempo of people. Design, sense of design, sustainability of this understanding of these areas providing possibility of renewal for city people both physically and mentally have great importance due to this reason. In the scope of this thesis; definition, functions and use of urban park are explained firstly, then existing uses of urban parks (Gençlik Parkı, Göksu Parkı, Altınpark, Harikalar Diyarı, Central Park and Hyde Park) which are working area explained. Evaluations regarding all these urban parks which are reviewed in line with these explanations. Purpose of this study is to review sense of design of some urban parks in Ankara, to determine positive and negative aspects of these urban parks reviewed and to present suggestions under the lights of this information.