Neutronic calculations for research reactors via monte carlo
Araştırma reaktörleri̇ni̇n monte carlo i̇le nötroni̇k anali̇zi̇
  1. Tez No: 411924
  2. Yazar: YİĞİT ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMBAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Monte Carlo günümüzde oldukça sık kullanılan bir stokastik hesaplama yöntemidir. Bu çalışmada, bazı araştırma reaktörleri SCALE kodu, KenoV.a ve Origen-S modülleri ile detaylı olarak modüllenmiştir. TRIGA MARK II araştırma reaktörü için kontrol elemanlarının değerleri hesaplanmış ve deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda, benzer hesaplamalar TR-2 Çekmece reaktörü içinde yapılmış, ve benzer reaktörler için kritikalite ve yanma hesaplarını birleştiren bir arabirim geliştirilmiştir. Bu arabirim, TR-2 reaktörünün ilk çevrimi için kullanılmış ve elde edilen sonuçlar deneysel veriler ile mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Monte Carlo, is a widely used stochastic method that could be utilized for reactor neutronics and criticality calculations requiring complex modelling. In this study, research reactors are modeled in detail and various simulations are performed by using KenoV.a and Origen-S modules of SCALE4.4 code system. The benchmarks of the TRIGA MARK II research reactor have been used to determine the control rod worth of the control elements, and simulation results are compared with experimental results. The similar calculations have been made for the TR-2 Çekmece reactor, and an interface for similar reactors has been developed for burnup dependent neutronic calculations. The interface program has been utilized for the first cycle of the TR-2 reactor and the results compared with available experimental data.