Preterm, term ve üç aydan küçük bebeklerde serum nöron spesifik enolaz düzeylerinin belirlenmesi
Serum neuron-specific enolase levels in preterm and term newborns and infants 1-3 months of age
  1. Tez No: 411923
  2. Yazar: ASLIHAN ABBASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK SARIALİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İlk tanımlandığında başta nöroblastoma olmak üzere nöronal tümörlere özgül olduğu sanılan nöron-spesifik enolaz (NSE)'nin çeşitli tümörlerde yüksekliğinin gösterilmesi, takiben tümör dışı durumlarda da yükselmesi tümör-özgül özelliğini kaybettirmiş, dolayısı ile normal bireylerde standardizasyon çalışmalarını zorunlu kılmıştır. Nöroblastomanın yenidoğan döneminde en sık rastlanılan tümör olması dışında prenatal tıpta ve yenidoğanda ultrasonografinin sık kullanılması asemptomatik kitlelerin tanımlanması olasılığını arttırmıştır. Bu çalışmada; -yaş grubuna göre sağlıklı- preterm, term ve üç ayın altındaki erken bebeklik döneminde serum NSE değerleri tayin edilmiştir. Bebeklerde prematürelik ve fizyolojik sarılık dışında sorunlarının olmamasına dikkat edilmiştir. Doğum hipoksisi ve stresinin ekarte edilmesi amacı ile serum NSE örnekleri en erken doğumdan 72 saat sonra alınmıştır. NSE tayini Roche Elecysys 2010 cihazı kullanılarak ECLIA yöntemi ile yapılmıştır. NSE düzeyi 30 ng/mL üzerinde bulunan bebekler kontrole çağrılarak serum örneklerinin alınmasından sonraki sağlık durumları kontrol edilmiş, gerekli vakalarda yeniden NSE tayini yapılmıştır. Ek problemi tespit edilen vakalar çalışma grubundan çıkarılmış, vaka sayısı eksilen gruplara yeni vakalar katılarak planlanan denek sayısına ulaşılmaya çalışılmıştır. Preterm ve term dönemleri için sırası ile 39 ve 40; bir aylık, iki aylık ve üç aylık bebeklik dönemleri için 20'şer olmak üzere toplam 139 bebekte NSE tayini yapılmıştır. Bu gruplarda serum NSE ortalama değerleri sırası ile 21,83±15,06; 18,06±12,90; 8,92±4,13; 7,63±3,91; 10,73±4,70; en yüksek serum değerleri; 59,06; 59,80; 16,80; 14,05; 21,40 ng/mL olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neuron-specific enolase (NSE), assumed specific to neural tumors particularly to neuroblastoma in its first definition, was determined to increase in non-tumoral conditions subsequent to the observations of its increase in various tumors, which necessitates the standardization studies in normal individuals. Diagnosis chance of asymptomatic masses is increased, for the neuroblastoma is the most common tumor encountered in neonatal period and ultrasonography is frequently used in prenatal and newborn medicine. In this study, serum NSE levels were determined in healthy preterm, term and early infancy less than 3 months periods by age group. Necessary attention was paid for babies not to have any problem other than prematurity and physiological hyperbilirubinaemia. Serum NSE samples were taken in no earlier than 72 hours after the birth in order to eliminate hypoxia and stress at delivery. The determination of NSE levels was carried out by ECLIA method using Roche Elecysys 2010 device. Babies with over 30 ng/mL of NSE level were called for control to collect serum samples and examine their health conditions; consequently, NSE determination was repeated in necessary cases. Subjects diagnosed with additional problems were excluded from the study group, and the groups where the number of subjects was decreased were supplemented with new cases to reach the predetermined subject number. NSE levels were studied in 139 babies; in preterm and term periods each containing 39 and 40 babies , as well as in one-month, two-month and three-month infancy periods each containing 20 babies. The mean NSE level was determined in these groups as 21,83±15,06; 18,06±12,90; 8,92±4.13; 7,63±3,91; and 10,73±4,70 respectively, and the maximum serum levels were 59,36; 59,80; 16,80; 14,05; 21,40 ng/mL respectively.