Mitral anülüs lateral duvar izovolümik miyokardiyal akselerasyon ve izovolümik kontraksiyon sırasındaki maksimum miyokardiyal velositesinin mitral yetersizlik derecesi ile olan ilişkilerinin değerlendirilmesi
Assessment of relationship between severity of mitral regurgitation and isovolumic myocardial acceleration -peak myocardial velocity during isovolumic contraction parameters measured on lateral mitral annulus.
- Tez No: 411932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TAYYARECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kardiyoloji pratiğinde sıklıkla kullandığımız transtorasik ekokardiyografi (TTE), mitral yetersizliğin (MY) derecesini tespit etmede önemli kısıtlılıklara sahiptir. MY'yi kantitatif, hızlı ve güvenilir biçimde derecelendirmeye yarayacak yeni ekokardiyografik parametrelere ihtiyaç vardır. Bu amaçla, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) korunmuş hastalarda, organik MY derecesi ile mitral ve triküspit anüler sistolik parametreler; izovolümik kasılma sırasındaki zirve miyokart hızı (IVV), izovolümik miyokardiyal akselerasyon (IVA), zirve sistolik akım (Sa) ve akselerasyon zamanı (AT) arasındaki ilişkiyi inceledik. Çalışma planı: Çalışmaya, MY'li 96 hasta (65 hafif-orta MY, 31 ileri MY) alındı. Hastalarda iki boyutlu ve Doppler ekokardiyografik parametreler; sol ventrikül diyastol sonu çapı (LVdÇ), sol ventrikül sistol sonu çapı (LVsÇ), LVEF, pulmoner arter basıncı (TPAB), triküspit kapak sistolik anüler esneme (TAPSE) ölçüldü. Ayrıca, doku Doppler ile mitral ve triküspit anülüs lateral bölgenin sistolik parametreleri (IVV, IVA, Sa, AT) ölçüldü. Sonuçlar yaş ve cinsiyet uyumlu 31 sağlıklı gönüllüden oluşan kontrol grubuyla karşılaştırıldı Bulgular: Mitral anülüse ait doku Doppler miyokardiyal sistolik hız parametrelerinden AT, MY'li hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek, Sa ve IVA anlamlı derecede düşük bulundu. Ancak, AT, hafif-orta ve ciddi MY'li hastaları birbirinden ayırabilen tek parametreydi (p32 msn değerinin %77,4 duyarlılık, %77,4 özgüllük ile ileri MY'li hastaları ayırt ettiğigörüldü. Sa'nın 8 cm/sn'nin altında olması %96,8 özgüllük ve %90 pozitif prediktif değer ile ileri MY'yi gösterdiği saptandı. Sonuç: Doku Doppler ile hesaplanan sol ventrikül kaynaklı AT, LVEF'si korunmuş hastalarda, MY derecelendirilmesinde kullanılabilecek yeni ve non-invazif bir ekokardiyografik parametredir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Transthoracic echocardiography, which is commonly used in cardiology practice for determining the severity of mitral regurgitation, has some important limitations. New, quantitative, reliable and practical echocardiographic parameters are needed for grading severity of mitral regurgitation. Therefore, we assessed the association between severity of organic mitral regurgitation and mitral- tricuspid systolic annular velocity parameters; peak myocardial velocity during isovolumic contraction (IVV), isovolumic myocardial acceleration (IVA) peak systolic velocity during ejection period (Sa) and acceleration time (AT) in patients with preserved left ventricular systolic function. Study design: The study included 96 mitral regurgitation patients (65 mild to moderate, 31 severe). Two-dimensional and Doppler echocardiographic parameters; including left ventricular end-diastolic and end-systolic diameters, left ventricular ejection fraction, pulmonary artery pressure, tricuspid valve annular systolic excursion were calculated. Additionally, TDI derived systolic velocities of the mitral and tricuspid annulus (IVA, IVV, Sa, AT) were recorded. The results were compared with those of 31 age- and sex-matched healthy controls. Results: Mitral annular AT was significantly increased but Sa and IVA were significantly decreased in patients with mitral regurgitation.However, AT was the only parameter to distinguish the severity of mitral regurgitation (p32 sec predicted severe mitral regurgitation with 74.4% sensitivity, 77.4% specificity and Sa of ≤ 8 cm/sec predicted severe mitral regurgitation with 96.8% specificity and 90% positive predictive value. Conclusion: Tissue Doppler-derived left ventricular AT may be used as an adjunctive, alternative non-invasive parameter to determine the severity of mitral regurgitation in patients with preserved left ventricular systolic function.