ST yükselmesiz akut koroner sendrom hastalarında grace risk skoruna lipoprotein (a) 'nın öngördürücü katkısının incelenmesi
Evaluation of predictive effect of lipoprotein (a) levels in addition to GRACE score in patients with non-ST elevation acute coronary syndrome
- Tez No: 411931
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ METİN ESEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Lipoprotein (a) yüksekliği erken başlangıçlı koroner arter hastalığı ile ilişkili bilinen bir kardiyovasküler risk faktörüdür. GRACE risk skorlama sistemi akut koroner sendrom hastalarında prognozun belirlenmesinde çok önemlidir. Lipoprotein (a) düzeylerinin bu skor sistemi ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Metod: Bu çalışma kesitsel ve gözlemsel bir çalışma olarak dizayn edilmiştir. 2008 Aralık -2009 Mayıs ayları arasında Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştıma Hastanesi kardiyoloji departmanına ST yükselmesiz miyokard infaktüsü (STYMI) tanısıyla kabul edilen 91 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastaların GRACE risk skorları kaydedilmiş ve skorlarına göre 3 gruba ayrılmış ve liporotein a düzeyleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Background: High levels of lipoprotein(a) [Lp(a)] are known to be a cardiovascular risk factor associated with premature coronary artery disease. GRACE risk scoring systems is very important to evaluate prognosis of acute coronary syndromes. We aimed to investigate the relationship between Lp(a) and risk scoring system . Methods: This study was designed as a cross-sectional and observational study. Ninety-one patients Forty-eight female pa¬tients with non-ST elevation acute coronary syndromes (NSTE-ACS) who were admitted to Kartal Koşuyolu Advanced Training and Research Hospital were recruited into the study between December 2008 and May 2009. GRACE scores were recorded, Lp (a) levels were measured.